W jaki sposób można uwolnić się od kredytu we frankach?
Frankowicze przed wejściem na drogę sądowa przeciw bankowi muszą się bardzo dobrze przygotować.
Pierwszym krokiem w całym procesie jest skonsultowanie swojej sprawy z profesjonalną kancelarią frankową. To właśnie ona powinna zająć się prowadzeniem całej sprawy, od początku do końca. Jest to podstawa do osiągnięcia zwycięstwa nad bankiem.
Przeanalizowanie swojej sytuacji wspólnie z doświadczonym prawnikiem jeszcze przed złożeniem pozwu jest ważne z dwóch przyczyn.
Po pierwsze, umowy frankowe zawierają liczne detale, które mogą, ale nie muszą być ważne dla całej sprawy. Tylko profesjonalny prawnik będzie wiedział, czy dany szczegół w zawartej umowie frankowej jest wadliwy i czy pozwanie banku będzie miało sens.
Pełnomocnik Kredytobiorcy przeanalizuje cała umowę i oceni, czy można dochodzić w sądzie jakichkolwiek roszczeń.
Po drugie, kancelaria frankowa wyjdzie z taką propozycją roszczeń, które będą miały największe możliwości powodzenia. W większości przypadków umowy kredytów frankowych można po prostu unieważnić i zwykle takie postulaty są kierowane w stosunku do banków. Jednak mogą wystąpić przypadki, w których ze względu na sytuacje Frankowicza, korzystniejsze może się okazać dla niego odfrankowienie kredytu. Prawnik doradzi co będzie najlepszym rozwiązaniem.
Jeżeli Kredytobiorca frankowy na swojej rozprawie jest reprezentowany przez prawnika specjalizującego się w tego rodzaju sprawach, wówczas taki Frankowicz ma dużo większe szanse na wygraną oraz z pewnością cały proces potoczy się dużo szybciej i sprawniej. Dodatkowo taki pełnomocnik zajmuje się wszystkimi formalnościami, dzięki czemu cały proces dla Frankowicza jest mniej obciążający i mniej stresujący.
Doświadczona kancelaria frankowa zatroszczy się także o to, aby Frankowicz przestał spłacać swoje zadłużenie, zanim sąd wyda ostateczny wyrok. W sytuacji, gdy dąży się do unieważnienia umowy frankowej, sądy bardzo często udzielają zabezpieczenia w formie odroczenia spłaty kolejnych rat. Trwa to do chwili wydania przez sąd prawomocnego wyroku. W tej sytuacji bank nie może, ani wypowiedzieć umowy frankowej, ani nie może podać do BIK - u zaległości w spłacie kredytu.
Skorzystanie przez Frankowiczów z podanego rozwiązania jest dla nich bardzo pomyślne. Jeżeli jednak Kredytobiorca chce, aby sąd udzielił zabezpieczenia, trzeba sporządzić i złożyć odpowiedni wniosek, który powinien być prawidłowo uzasadniony. Współpracując z doświadczonym pełnomocnikiem jest to zwykle tylko formalność. Wiele kancelarii frankowych informowało o uzyskaniu zabezpieczenia w kilka dni po złożeniu pozwu. Co oznacza, że błyskawiczne pozbycie się zadłużenia jest wysoce prawdopodobne.
Unieważnienie umowy frankowej sprawia, że przestaje ona całkowicie istnieć. Oznacza to, że zarówno bank, jak i Kredytobiorca muszą oddać sobie nawzajem wcześniej otrzymane świadczenia.
W takiej sytuacji Frankowicz oddaje do banku równowartość otrzymanego kredytu, ale bez odsetek. Natomiast bank ma obowiązek oddać środki, które pobrał od Kredytobiorcy w wyniku zawartej umowy. Są to przede wszystkim raty z odsetkami oraz inne opłaty związane z zaciągnięciem kredytu.
Unieważnienie umowy frankowej oznacza, iż kredyt dla Frankowicza jest darmowy. Nie zostaje on obciążony żadnymi innymi opłatami. Takie rozwiązanie dla Kredytobiorców jest najlepsze i zazwyczaj do tego dążą kancelarie frankowe, wygrywając kolejne procesy frankowe.