Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie
Wobec rosnących kosztów unieważniania kredytów frankowych oraz coraz częstszych interwencji w sprawie wadliwych umów konsumenckich, banki działające w Polsce zapowiadają podwyżki marż oraz ograniczenia w dostępie do kredytów, w tym hipotecznych. Choć notują historyczne zyski i najwyższe marże odsetkowe w Europie, chcą przerzucić ryzyko prawne na Klientów.
Rekordowe wyniki finansowe sektora
Mimo że polskie banki osiągnęły w 2024 roku rekordowy zysk netto (42 mld zł) oraz najwyższy wskaźnik rentowności w Europie, zapowiadają kolejne podwyżki marż kredytowych. Wysoka marża odsetkowa, wynosząca 3,5%, znacznie przekracza średnie wartości w pozostałych krajach UE.
Banki ograniczają dostęp do kredytów
W obliczu narastającego ryzyka prawnego bankowcy coraz częściej mówią o wycofaniu się z udzielania długoterminowych kredytów hipotecznych. Wskazują, że to właśnie one są dziś najbardziej narażone na kwestionowanie zapisów umownych przez Kredytobiorców oraz na orzecznictwo TSUE.
Nowe zagrożenie dla sektora bankowego
Po Frankowiczach, teraz Kredytobiorcy konsumenccy stają się poważnym wyzwaniem dla banków. Liczba wniosków o interwencję w sprawie SKD wzrosła szesnastokrotnie, a Rzecznik Finansowy potwierdza, że wiele umów może zawierać niedozwolone postanowienia.
Reakcja Rzecznika Finansowego
Nowy Rzecznik Finansowy podkreśla, że banki nie mogą naliczać odsetek od kosztów, których Konsument faktycznie nie otrzymał. W jego opinii termin na skorzystanie z SKD powinien liczony być od momentu spłaty ostatniej raty, co daje Kredytobiorcom więcej czasu na dochodzenie swoich praw.
Deregulacja banków a zachowanie zysków
Mimo groźby wycofania kredytów hipotecznych, sektor bankowy aktywnie uczestniczy w zespołach deregulacyjnych i postuluje wprowadzenie wzorcowych umów. Jednocześnie oczekuje ograniczenia możliwości podważania umów przez Kredytobiorców, co wywołuje krytykę ze strony organizacji konsumenckich.
Sektor bankowy w Polsce osiąga najwyższe zyski w historii, lecz mimo to ostrzega przed ograniczeniami w ofercie kredytowej i wzrostem kosztów dla Klientów. Dla Konsumentów oznacza to trudniejszy dostęp do kredytów, zwłaszcza hipotecznych, a także ryzyko dalszego wzrostu kosztów. Równocześnie rośnie świadomość Kredytobiorców, którzy coraz częściej korzystają z narzędzi prawnych do walki o swoje prawa – tak jak wcześniej uczynili to Frankowicze.