Szef KNF promuje pomysł ustawy dotyczącej kredytów frankowych
Powrót do bloga 2023-04-01

Szef KNF promuje pomysł ustawy dotyczącej kredytów frankowych

28 marca bieżącego roku miało miejsce zebranie Komitetu Stabilności Finansowej w formule nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M), gdzie przedstawicielami są instytucje bezpieczeństwa finansowego, takie jak Komisja Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski, Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz Ministerstwo Finansów.

 

KSF-M uznał, że obecna sytuacja w aspekcie równowagi polskiego systemu finansowego w porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku, znacznie się pogorszyła. Natomiast największe zagrożeniem stanowi ryzyko prawne wynikające z walutowych kredytów mieszkaniowych.

 

Ocena ta jest podobna do ostatnich decyzji Agencji Moody’s, która zdecydowała się obniżyć ratingi dwóch funkcjonujących w Polsce banków frankowych, tj. mBanku i Banku Millennium. Jest to efekt zwiększonego ryzyka strat po negatywnej opinii Rzecznika TSUE dla banków w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

 

Niedługo po obradach KSF wypowiedział się Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, pan Jacek Jastrzębski, pomysłodawca ustawy frankowej, której celem jest ratowanie banków. Już od dłuższego czasu oczywiste jest, że Frankowicze nie mogą liczyć na pomoc ze strony banków.

 

W październiku 2022 roku Szef KNF osobiście zaczął bronić sektora bankowego w charakterze strony postępowania przed TSUE i straszył sędziów TSUE wizją upadłości niektórych banków w Polsce, w przypadku gdy odmówi im się prawa do opłaty za korzystanie z kapitału. Trud Szefa KNF poszedł na marne, ponieważ 16 lutego 2023 roku przedstawiona została decyzja Rzecznika TSUE, która była niekorzystna dla banków.

 

Należałoby wspomnieć, że pan Jacek Jastrzębski jest przewodniczącym Komisją Nadzoru Finansowego od 2018 roku, a dopiero pod koniec 2020 roku polecił bankom proponowanie Frankowiczom zawieranie ugód.
 

W sprawie związanej z kredytami frankowymi również nic nie poczynili jego poprzednicy, którzy przez wiele lat popierali osiąganie ogromnych zysków przez banki pochodzących z nieuczciwych i bezprawnych umów kredytów frankowych.

 

Obecnie jest za późno na ustawę, ponieważ Frankowicze efektywnie dochodzą praworządności w sądach. Tymczasem Przewodniczący KNF twierdzi, że wyroki niezawisłych sądów są nieprzewidywalnymi wyrokami prawnymi.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.