Plany banków w kwestii porozumień frankowych
Niedawno rozpoczęły się obrady grupy roboczej dotyczące kwestii ulepszania wzorca porozumień frankowych. Rozmowy te są prowadzone m.in. przez przedstawicieli dwóch ministerstw, Komisję Nadzoru Finansowego, Związek Banku Polskiego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz stowarzyszenia konsumenckiego). Niektórzy eksperci już prognozują, że większego przełomu w konflikcie o kredyty frankowe raczej nie będzie.
Wszystko dlatego, że chociaż przedstawiciele banku przyznają, że porozumienia frankowe ze zmienionymi warunkami są potrzebne, to nadal wskazują, iż wymagania stawiane wobec są nie do przyjęcia. Chodzi tu o zaproponowanie Kredytobiorcom frankowym od razu warunków podobnych do tych po uzyskaniu unieważnienia umowy frankowej w sądzie. Według banku skutkowałoby to pogłębienia skali roszczeń. W postawie sektora bankowego widoczne jest, że w dalszym ciągu chce on podążać swoimi własnymi ścieżkami, czyli proponować porozumienia frankowe na własnych warunkach.
Zasadnicze pytanie brzmi: co czeka Frankowiczów w związku z ich kredytami frankowymi w II połowie 2024 roku? Każdy bank ma określone podejście do tej kwestii. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich jakimi charakteryzują się największe banki.
- Santander Bank Polska najgorliwiej dogaduje się z Frankowiczami poza sądem. Podczas takich niesformalizowanych negocjacji Kredytobiorca ma możliwość przedstawienia swoich warunków. Ewentualnie mediacje mogą się odbywać przy Komisji Nadzoru Finansowego.
- PKO Bank Polski proponuje przede wszystkim swoim Kredytobiorcom frankowym rekomendacje przewodniczącego KNF z końca 2020 roku. Dodatkowo bank jest otwarty na indywidualne rozmowy i negocjacje z Frankowiczami, przy czym chce, aby obrady miały miejsce się przed sądem polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego.
- Pekao S.A. posiada własny program porozumień frankowych. Został on przedstawiony jesienią ubiegłego roku. Podstawą tych ugód jest przemiana kredytu frankowego na kredyt złotówkowy przy zaakceptowaniu stałego oprocentowania wynoszący 2%. W sytuacji, gdy wystąpi nadpłata Kredytodawca zwraca ją Frankowiczowi na jego konto.
- mBank i Millenium Bank upodobali sobie wytyczne KNF i proponują indywidualne negocjacje, które dotyczą m.in. tematu związanego z wysokością umorzenia salda. Dodatkowo Frankowicz ma prawo, w tych bankach, wybrać, czy chce spłacać swoje zadłużenie po przemianie waluty kredytu zgodnie z okresową stałą stopą procentową, czy ze zmienną.
- BNP Paribas podpisuje porozumienia nie tylko przez sąd polubowny przy KNF, ale także przez Krajową Izbę Gospodarczą.