Ogromny zysk sektora bankowego w 2022 roku
Przychody dla sektora bankowego w bieżącym roku ewidentnie osiągną rekord, a wszystko z sprawą odsetek naliczanych po gwałtownym podnoszeniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Mimo wszystko te ogromne przychody nie zostaną przełożone na równie ogromne zyski banków, ze względu na wydatki wynikające przede wszystkim z rezerw frankowych, a także wakacji kredytowych oraz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Pierwsze sześć miesięcy 2022 roku przyniosło sektorowi bankowemu zysk netto wynoszący 11,6 mld zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to wzrost zysku netto aż o 90%.
Większość przychodów banków, bo aż około 80%, pochodzi z odsetek wynikających z wysokich stóp procentowych i oprocentowania produktów bankowych, głównie kredytów hipotecznych. W pierwszym półroczu 2022 roku zysk odsetkowy wyniósł 37,1 mld złotych. Stanowi to wzrost o 70% zysków w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Tak wysoki zysk odsetkowy jest efektem zaciągania pod koniec 2020 roku znacznej ilości kredytów hipotecznych o zmiennych stopach procentowych, które w tym czasie były wyjątkowo niskie. Ta grupa kredytobiorców musi płacić obecnie raty kapitałowo-odsetkowe dwa razy wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Pomimo przewidywanych ogromnych zysków dla sektora bankowego, w rzeczywistości takie one nie będą. Ostateczny zysk będzie zależny nie tylko od łącznych kosztów wakacji kredytowych, ale przede wszystkim od pogłębiania rezerw związanych z kredytami frankowymi. Ewidentnie banki przegrywają w sądach z Frankowiczami, ponieważ już około 97% spraw kończy się wyrokiem pozytywnym dla osób zaciągających kredyty we frankach. Większość wyroków dotyczy unieważnienia umowy kredytowej (92%). Dla banków oznacza to nic innego jak umorzenie kredytu frankowego oraz zwrot wcześniej spłaconych rat przez Frankowiczów. A wszystko wskazuje na to, że spraw frankowych będzie dużo więcej.