Ministerstwo Sprawiedliwości a sprawy frankowe
Parę miesięcy temu Pani dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, Pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumentów przedstawiła w mediach pewne pomysły na przyspieszenie spraw dotyczących umów kredytów frankowych. W miniony wtorek ponownie pojawiły się wzmianki odnoszące się do tej kwestii przy okazji ogłoszenia otwarcia prac grupy roboczej do spraw kredytów frankowych. Planowane jest, że wspomniana grupa po raz pierwszy zgromadzi w 28 czerwca, w celu omówienia jednolitego wzorca porozumienia frankowego.
Ministerstwo Sprawiedliwości sporządziło projekt ustawy frankowej. Jej głównym zamierzeniem będzie wsparcie postępowania podpisywania ugód frankowych oraz ułatwienia, udoskonalenie, a także przyspieszenia w sądach rozpraw dotyczących spraw frankowych.
Jest to zupełnie inny projekt ustawy w porównaniu z tym, który w ubiegłym roku chciały przepchnąć Komisja Nadzoru Finansowego i Związek Banków Polskich. Za niedługo powinien się on stać obiektem uzgodnień międzyresortowych, a także poradnictwa społecznego z udziałem sądów, Frankowiczów i banków.
Z informacji dostarczonych przez pełnomocniczkę Ministra Sprawiedliwości można wywnioskować, że już jakiś czas resort przeprowadza rozmowy z sędziami. Mimo iż negocjacje ze środowiskiem sędziowskim są skomplikowane, to pierwsze rezultaty tych obrad resort ocenia korzystnie. Efektem tych posunięć są określone pomysły na odblokowanie sądów obciążonych sprawami frankowymi, a także na przyspieszenie zapadania wyroków w tych sprawach.
Dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska wspomniała, że w sporządzonym przez MS projekcie ustawy można znaleźć przepisy określające uproszczone postępowanie dla rozpraw dotyczących spraw frankowych.
Konkretne plany resortu sprawiedliwości w celu udoskonalenia orzekania w sprawach frankowych to m.in.:
- przekształcenie dokumentów z wersji papierowej na cyfrową;
- łączenie do wspólnego rozstrzygnięcia spraw frankowych odnoszących się do takiego samego wzorca umownego;
- stworzenie bazy danych dla sędziów, która będzie posiadać tezy odnoszące się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej;
- kursy i szkolenia dla sędziów rozstrzygających konflikty frankowe;
- łączenie procesów z powództwa Kredytobiorców frankowych o unieważnienie bezprawnej umowy, a także kontrpowództw Kredytodawców o zwrot kapitału kredytu;
- wsparcie kadrowe we wszystkich krajowych sądów rozstrzygających sprawy frankowe.