Jest decyzja TSUE w sprawie C-520/21!
Dnia 15 czerwca 2023 roku w Luksemburgu odbyło się długo oczekiwane posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Oczywiście ostateczny werdykt nie był wielkim zaskoczeniem. Tak jak wcześniej zakładano TSUE podzielił opinię Rzecznika Generalnego, która została wydana w lutym bieżącego roku. Trybunał w sprawie C-520/21 wypowiedział się w sposób bardzo przychylny dla Frankowiczów. Rozwiewał niepewność, która nagromadziła się wokół konfliktu frankowego dotyczącego roszczeń banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.
TSUE, jednakowo jak Rzecznik Generalny, stwierdził, że banki nie mają prawa ubiegać się jakiekolwiek wynagrodzenie niż te ponad kapitał, jeżeli umowa upada w sądzie. Jest to rezultatem ochrony konsumenckiej, która została przewidziana unijną dyrektywą 93/13. Według TSUE Kredytodawca nie może pobierać korzyści finansowych z sytuacji będącej skutkiem jego własnego nieuczciwego działania.
Natomiast Frankowicz, który podpisał z bankiem nielegalną umowę, może starać się o otrzymanie od Kredytodawcy nie tylko zwrotu swoich pieniędzy, ale także dodatkowych środków. Takie sprawy oraz zasadność roszczeń, które powstały po stronie Kredytobiorcy frankowego będą za każdym rozpatrywane indywidualnie przez polskie sądy.
W związku z tym kolejne miesiące będą okresem bardzo gwałtowny i nagłych zmian, jeżeli chodzi o linię orzecznictwa. Wielu specjalistów prawnych jest jednak zdania, iż niewiele będzie powództw o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, kierowanych przez Frankowiczów wobec banków. Wszystko dlatego, że ubieganie się o roszczenia w takich procesach nie będzie proste, a większej grupie Kredytodawców frankowych zależy głównie na jak najszybszym pozbyciu się zarówno uciążliwego kredytu jak i samej relacji z bankiem.