Czy wzrośnie liczba byłych Frankowiczów w sądzie?
Powrót do bloga 2023-07-07

Czy wzrośnie liczba byłych Frankowiczów w sądzie?

Wiadome jest, że spośród około 130 tys. trwających w polskich sądach spraw dotyczących umów frankowych mniej niż 20% to sprawy kredytów już spłaconych w całości. Do chwili obecnej właściciele nieaktywnych umów frankowych dużo rzadziej pozywali banki niż posiadacze czynnych kredytów frankowych. Było to konsekwencją z kilku przyczyn.

 

Po pierwsze Frankowicze, którzy spłacili już swoje zobowiązanie w całości nie czuły przymusu, aby jak najprędzej pozbyć się niechcianego zadłużenia. Dodatkowo nie interesowała ich również kwestia rosnącego kursu walut, a co za tym idzie gromadzenie coraz wyższych kwot z domowego budżetu na comiesięczną ratę Co więcej wielu byłych Kredytobiorców frankowych obawiało się kontrpozwów ze strony banków o zapłatę tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

 

W połowie czerwca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że banki nie mają prawa ubiegać się o jakiekolwiek roszczenia z tytułu wadliwych i unieważnionych przez krajowe sądy umów kredytów frankowych. Dzięki temu stało się oczywiste, że zarówno właściciele czynnych kredytów frankowych, jak i posiadacze już spłaconych zadłużeń nie muszą bać się czynności rewanżowych ze strony Kredytodawców, m.in. kontrpozwów.
 

Dlatego w ostatnim czasie banki coraz częściej i chętniej namawiają czynnych Frankowiczów do zawierania porozumień w sprawach frankowych, aby zmniejszyć ilość pozwów kierowanych do sądów, ponieważ istnieje ogromne prawdopodobieństwo, iż Kredytodawca wszystkie te rozprawy przegra. W efekcie zostanie zmuszony oddać Frankowiczom dość sporo środków pieniężnych, niesłusznie wcześniej pobranych.

 

Banki jednak nie proponują podpisywania ugód właścicielom spłaconych już kredytów frankowych. A trzeba podkreślić, że to właśnie na nich, banki w sposób nieuczciwy zarobiły ogromne pieniądze. Dodatkowo Kredytodawcy zdają sobie sprawę, iż byli Frankowicze nie będą chcieli z bankami rozmawiać, ani mieć z nimi nic wspólnego, po przygodzie z tak kosztownym zobowiązaniem. Wielu z nich jednak nie wiem, że powinni otrzymać od banku zwrot bezprawnie pobranych wcześniej świadczeń. A sektor bankowy w tym temacie milczy.

 

Nie ma co również liczyć na to, że banki zmienią zdanie i zaczną proponować ugody byłym Kredytobiorcom frankowym. Dla nich jedyną możliwością na odzyskanie nieprawnie zainkasowanych kwot jest wejście na drogę sądową z bankiem. Ewentualnie można również wynegocjować sprzyjające i bezpieczne porozumienie sądowe, które błyskawicznie zakończy konflikt z bankiem.

 

Kancelarie frankowe po niedawnym orzeczeniu TSUE odnotowują dużo większą skłonność do składania pozwów wśród byłych Frankowiczów, którzy chcą odzyskać swoje nadpłacone środki. Oczywiście mają oni takie same szanse jak aktywni Frankowicze, aby skutecznie ubiegać się o swoje roszczenia na drodze sądowej, co jest konsekwencją wadliwej i bezprawnej umowy kredytu frankowego.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.