Czy Frankowicz może złożyć pozew przeciwko bankowi?
Każdy Frankowicz po podjęciu decyzji o pozwaniu banku, ale jeszcze przed złożeniem pozwu, powinien zidentyfikować w swojej umowie kredytu frankowego wszystkie klauzule abuzywne, czyli klauzule niedozwolone.
Niestety nie jest to łatwe zadanie, ponieważ treść umowy frankowej, podobnie jak każdej innej umowy kredytowej, jest zazwyczaj słabo zrozumiała dla osób spoza sektora prawniczego. Wyszukanie wszystkich detali, które mogłyby być niedozwolone, będzie dla niego bardzo trudne. Jednak jeżeli Frankowicz spróbuje samodzielnie przeszukać podpisaną wcześniej umowę kredytową, ma możliwość skorzystania z rejestru klauzul abuzywnych. Taki rejestr zarządzany jest przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Znajduje się w nim zestawienie klauzul niedozwolonych. Wpisywane są do niego wszelkie umowne postanowienia, uznane wcześniej za zabronione przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub przez Przewodniczącego UOKiK w stosunku do Kredytobiorców. Kłopot w poruszaniu się po tym rejestrze i odszukaniu interesujących Frankowicza informacji stanowi fakt, iż wpisywane są do niego nie tylko postanowienia umowne dotyczące umów frankowych, ale także wszystkie inne. Oznacza to, że wyszukanie interesujących treści dla Frankowicza może być długotrwałe.
Tak się składa, że naprzeciw Frankowiczom wyszedł Rzecznik Finansowy. Stało się tak ze względu na sporą ilość alarmów dotyczących niemałej liczba Kredytobiorców walutowych, którzy nadal nie podjęli żadnych posunięć w odniesieniu do swojej umowy kredytowej. Wszystko dlatego, że Kredytobiorcy nie wiedzą, czy ich umowy faktycznie zawierają postanowienia uznane za niedozwolone. Druga kwestia dotyczy tego, że Kredytobiorcy nie wiedzą, jakie żądania mają prawo sformułować po wyszukaniu takiego roszczenia. W związku z tym sporządzono wykaz klauzul niedozwolonych wykorzystywanych przez Kredytodawców w umowach kredytów frankowych. Wykaz ten nazwano Mapą klauzul.
W informacji podanej przez Rzecznika Finansowy można przeczytać, że odbiorcami Mapy klauzul mają być głównie Kredytobiorcy frankowi, którzy jeszcze nie wykonali żadnych ruchów w związku ze swoja umową kredytową. Dodatkowo Mapa klauzul posiada pewną wskazówkę dotyczącą ewentualnych roszczeń Frankowiczów wynikających z wykorzystywania przez banki nieuczciwych postanowień. Chodzi o to, że przy każdej klauzuli podano informację czy użycie określonej klauzuli, może poskutkować unieważnieniem całej umowy bądź też ewentualnością zwrotu nadpłaconych środków pieniężnych.