Walka o unieważnienie WIBOR w sądach
Liczba spraw sądowych związanych z WIBOR-em systematycznie rośnie. Kredytobiorcy kwestionują rzetelność wyznaczania wskaźnika i domagają się jego unieważnienia. Sądy na razie podchodzą do tych roszczeń z rezerwą, ale prawnicy reprezentujący Klientów banków twierdzą, że zmiana orzecznictwa to tylko kwestia czasu.
Kluczowe argumenty strony konsumenckiej
Prawnicy podważający legalność WIBOR-u zwracają uwagę na jego podatność na manipulacje oraz brak rzeczywistych transakcji leżących u podstaw wyliczania wskaźnika. Według nich banki sztucznie zawyżają WIBOR, co skutkuje wyższymi kosztami kredytów dla Klientów. Dowody na te praktyki mają obejmować raporty KNF oraz analizy ekspertów z zakresu prawa bankowego.
Reakcja sektora bankowego i władz
Banki zdecydowanie bronią się przed zarzutami, wskazując, że WIBOR jest zgodny z regulacjami i nadzorowany przez GPW Benchmark. Rząd również nie wspiera Kredytobiorców – w swoim stanowisku przed TSUE jednoznacznie opowiedział się po stronie instytucji finansowych. Jedynym wyjątkiem był Rzecznik Finansowy, który jednak został odwołany krótko po zajęciu stanowiska sprzyjającego Konsumentom.
Zarzuty o niedopełnienie obowiązku informacyjnego
Kolejnym istotnym argumentem przeciwko bankom jest niewystarczające informowanie Klientów o ryzyku zmiennej stopy procentowej. Banki miały bagatelizować możliwość wzrostu WIBOR-u i nie oferowały alternatywnych produktów na stałej stopie procentowej. Prawnicy twierdzą, że to może stanowić podstawę do unieważnienia umów kredytowych, podobnie jak miało to miejsce w sprawach dotyczących kredytów frankowych.