Wydłużenie ulgi dla Kredytobiorców o 2 lata
Jeżeli podatnik podpiszę z bankiem ugodę, która będzie dotyczyła kredytu hipotecznego, w wyniku czego uzyska on dochód bądź przychód w roku 2023 lub 2024, nie zapłaci wówczas podatku dochodowego. Wynika tak z opublikowanego 17 listopada 2022 roku projektu rozporządzenia ministra finansów. Podobnie jest w przypadku porozumień zawartych w całym 2022 roku.
Dotyczy to tych osób, które wzięły kredyt frankowy, po czym doszli z bankiem do kompromisu, dzięki czemu nie mają obowiązku spłacać go w całości. Według ustawy PIT kwota, która została umorzona stanowi przychód i należy od niego zapłacić podatek. Minister finansów jednak od kilku lat ogłasza rozporządzenie dotyczące zaprzestania jego płacenia. Obecne rozporządzenie posiada moc prawną do końca 2022 roku.
Jednak nowo opublikowany projekt wydłuża o dwa lata takie rozwiązanie dla Frankowiczów., które obecnie funkcjonuje na mocy rozporządzenia ministra finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (Dz. U. poz. 592).
W gruncie rzeczy chodzi się o to, że na skutek ugody bank anuluje Kredytobiorcom pewną część długu, czyli zmniejsza kwotę do spłaty. Ten zysk to właśnie przychód Frankowiczów, od którego należy uiścić podatek dochodowy zgodnie ze skalą PIT, czyli 12% lub 32%. Jednak za sprawą rozporządzenia ministra finansów nie trzeba go płacić.
Odnosi się to również do minusowego oprocentowania kredytu mieszkaniowego, które może powstać. W tej sytuacji także może wyniknąć przychód, w wyniku czego obecne i przyszłe rozporządzenie też określają brak płacenia podatku.
Na takie działania ministra finansów zezwalają przepisy podatkowe (art. 22 par. 1 pkt 1). Możliwość tą dają sytuacje uzasadnione interesem publicznym lub interesem podatników.
Związek Banków Polskich potwierdził wydłużenie obecnie obowiązującego rozporządzenia. To rozwiązanie zachęca banki i Frankowiczów do zawierania porozumień, aby zaszła restrukturyzacja kredytów frankowych.