Wartość franka szwajcarskiego w 2023 roku
Powrót do bloga 2023-01-05

Wartość franka szwajcarskiego w 2023 roku

Obecnie ciężko uwierzyć, że kilkanaście lat temu cena franka szwajcarskiego wynosiła około 2 zł. Efektem tego w Polsce zaciągnięto setki tysięcy kredytów waloryzowanych właśnie kursem franka szwajcarskiego.

 

Aktualnie Frankowicze po wielu latach systematycznej spłaty, w większości przypadków mają saldo zadłużenia w dalszym ciągu wyższe niż suma otrzymanego kapitału. Odpowiada za to rosnący kurs waluty szwajcarskiej, ponieważ frank szwajcarski jest bardzo wrażliwy na różnego rodzaju kryzysy gospodarcze, w wyniku czego waluta ta szybko rośnie osiągając wysokie wartości.

 

Inflacja a kredyty frankowe

Pandemia, wojna na Ukrainie, kryzys związany z surowcami energetycznymi poskutkowały znaczną inflacją, która w Polsce wynosi już ponad 17%, natomiast w Unii Europejskiej stanowi około 10%.

 

W Szwajcarii inflacja wynosi 3%, jednak Bank Narodowy tego kraju nie pozostaje neutralny wobec wzrostu cen. Bank Centralny dąży do osiągnięcia poziomu inflacji poniżej 2%. Aby to uzyskać sektor bankowy konsekwentnie podnosi koszty pieniądza.

 

Stopy procentowe

W kraju franka szwajcarskiego w ubiegłym roku stopy procentowo uległy podwyższeniu 3 razy, w wyniku czego wzrosły z poziomu minus 0,75% do poziomu 1%.

 

SNB zbiera się na posiedzeniach raz w ciągu jednego kwartału. Bardzo prawdopodobne, że w pierwszym kwartale 2023 roku dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych.

 

Kurs franka szwajcarskiego

W momencie gdy dochodzi do podwyżki stóp procentowych czy wzrostu inflacji, od razu odpowiada na to rynek walut. Można było to zaobserwować we wrześniu 2022 roku, gdy frank szwajcarski przekroczył wartość 5 złotych, gdzie po chwili na krótko spadł, aby ponownie osiągnąć rekordowy poziom ponad 5 złotych.

 

Aktualnie frank szwajcarski kosztuje około 4,73 zł, co oznacza, że do rekordowej wartości potrzebuje kilkudziesięciu groszy. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że kurs franka szwajcarskiego będzie spadał. Natomiast wiele świadczy o tym, że ponownie dojdzie do wzrostu jego wartości, m.in.:

  • przedłużająca się wojna na Ukrainie;

  • problem inflacji w Unii Europejskiej;

  • brak pewności na rynkach światowych;

  • decyzje polskiego rządu dotyczące polityki fiskalnej oraz zagranicznej, które negatywnie wpływają na kurs złotówki.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.