W ilu postępowaniach zwyciężyli Frankowicze w 2023 roku?
Przynajmniej 11187 orzeczeń po rozprawach dotyczących umów kredytów frankowych wydały krajowe sądy w bieżącym roku licząc od stycznia do końca września.
Zdecydowanie jest to olbrzymi sukces Frankowiczów oraz ich prawników, ponieważ aż 97% werdyktów wydanych w bieżącym roku przez sądy krajowe w postępowaniach o kredyty pseudowalutowe to orzeczenia sprzyjające Kredytobiorcom. Natomiast banki nagminnie przegrywają tego rodzaju sprawy, czego dowodem są materiały zgromadzone przez kancelarię Votum.
Jakiś czas temu w mediach podano informację, która pochodziła z Ministerstwa Sprawiedliwości o liczbie powództw zarejestrowanych w sądach I i II instancji w całym 2023 roku. Niestety Ministerstwo nie podaje danych o rozkładzie orzeczeń sądowych. W związku z tym kancelarie frankowe, na podstawie danych z mediów, same opracowują nieoficjalne statystyki. Następnie zestawiając je z informacjami znajdującymi się w kwartalnych sprawozdaniach finansowych Kredytodawców można wywnioskować, że te nieoficjalne dane są porównywalne z rzeczywistymi statystykami.
Wracając do szczegółów, wiemy, że na 11187 wydanych orzeczeń przez sądy od I do III kwartału 2023 roku, aż 10850 przypadków to wygrane Frankowiczów. Jedynie w 303 sprawach sukces odniosły banki, natomiast w 34 przypadkach nastąpiło uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji przez sąd drugiej instancji i przekierowanie sprawy do powtórnego rozpatrzenia.
W 10446 postępowań sądowych umowa kredytu frankowego została unieważniona, natomiast tylko 404 decyzji dotyczy odfrankowienia umowy, czyli usunięcia klauzul abuzywnych i przekształcenia zobowiązania frankowego na zobowiązanie złotówkowe, utrzymując w dalszym ciągu frankową stawkę SARON. Warto zauważyć, że według statystyk trzy pierwsze kwartały 2023 roku są aż o 17% korzystniejsze niż w całym ubiegłym roku.
Frankowiczów powinno uszczęśliwiać to, że w sprawach frankowych zostaje wydanych coraz więcej prawomocnych wyroków. Od stycznia do końca września w sądach zapadło 2135 takich orzeczeń, z tego aż 2114 decyzji na korzyść Frankowiczów. Wszystko wskazuje na to, że potwierdza się to, co eksperci twierdzą już od dłuższego czasu: Frankowicze wygrywają prawomocnie z Kredytodawcami w 99%. Ewentualne wyroki sądów I instancji, które odbiegają od decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, można w większości przypadków skorygować apelacją. Stanowi to dobrą informację dla Kredytobiorców frankowych, którzy z różnorakich względów otrzymali w sądzie niesprzyjającą decyzję w swojej sprawie.