Ustawowe odsetki za opóźnienie po grudniowych wyrokach TSUE
Dobrą informacją dla Kredytobiorców frankowych stanowi fakt, iż w przyszłym – 2024 roku, sytuacja z kredytami frankowymi będzie dla nich korzystniejsza niż dotychczas. Wszystko dzięki orzeczeniom, które zostały wydane w grudniu bieżącego roku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Na skutek sprzyjającej dla Kredytobiorców interpretacji dyrektywy 93/13 przez unijny Trybunał, Frankowicze w końcu mają prawo do uzyskania dostępu do całkowitych ustawowych odsetek za opóźnienie banku w zapłacie. Dotychczas otrzymanie tych odsetek było utrudnione ze względu na wydaną uchwałę w maju 2021 roku przez Sąd Najwyższy.
W efekcie wydania uchwały III CZP 6/21 rozpoczęcie naliczania odsetek za zwłokę było zależne od momentu, kiedy to Kredytobiorca złoży przed sądem deklarację o świadomości skutków nieważności umowy, a także wyrazi zgodę na usunięcie abuzywnej umowy z obrotu prawnego. Po orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ustawowe odsetki za zwłokę powinny być naliczane już od chwili wezwania Kredytodawcy do zapłaty.
Pełnomocnicy prawni Frankowiczów, biorąc pod uwagę 100 otrzymanych wyroków sądów, spróbowali oszacować, o ile zwiększy się zysk Frankowiczów po zmianie linii orzeczniczej na skutek najnowszych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W sytuacji tych 100 orzeczeń sądy wykorzystały niekorzystną metodę naliczania ustawowych odsetek za zwłokę. Jeżeli wyroki zostały wydane już po zmianie orzecznictwa co do sposobu naliczania odsetek, przeciętny Frankowicz mógłby zyskać dzięki unieważnieniu umowy frankowej o 43 tys. zł więcej z tytułu ustawowych odsetek za zwłokę.
W 2024 roku Kredytobiorcy frankowi w końcu będą mieć wyraźne podstawy, aby ubiegać się o całkowite ustawowe odsetki za opóźnienie, już od momentu dostarczenia do banku przedsądowego wezwania do zapłaty. W wyniku takiej interpretacji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej banki mogą stracić setki milionów lub nawet miliardów złotych.