Sprawy sądowe przeciwko Getin Noble Bank
Pełnomocnicy Frankowiczów od kilku lat ostrzegali, że kondycja finansowa Getin Noble Banku kształtuje się fatalnie i prawdopodobnie czeka go obowiązkowa restrukturyzacja, a następnie upadłość.
Pierwsza taka prognoza widoczna już była pod koniec września 2022 roku. Natomiast 20 lipca bieżącego roku sąd w Warszawie poinformował o upadłości tego banku. Postanowienie to dość mocno utrudniło sytuację Kredytobiorców frankowych, którzy aktualnie są w trakcie postępowania sądowego z bankiem lub planowali złożyć akurat pozew sądowy dotyczący sprawy frankowej. Dnia 19 sierpnia 2023 roku skończy się 30-dniowy okres zezwalający na zgłoszenie swojego zobowiązania do syndyka masy upadłościowej. Do tego celu powinien posłużyć formularz znajdujący się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Kredytobiorcy frankowi, którzy chcieli ustrzec się przed kłopotami i długo odwlekali decyzję o wejściu z bankiem na drogę sądową, obecnie muszą jak najszybciej zgromadzić argumenty potwierdzające wysokość roszczeń w stosunku do banku, a w następnej kolejności poprawnie zgłosić swoje zadłużenie, po to aby zagwarantować sobie uczestnictwo w postępowaniu upadłościowym oraz otrzymać prawo do udziału w podziale masy upadłościowej.
Konsekwencją niezgłoszenie wierzytelności będzie utrata możliwości zaspokojenia swoich należności oraz ewentualności ubiegania się o zwrot całkowitej kwoty kapitału zobowiązania.
Nawet jeżeli wszystko skończy się korzystnie, a syndyk uzna wierzytelność oraz wyrazi zgodę na potrącenie wzajemnych żądań, prawdopodobieństwo odebrania od Kredytodawcy nadpłaty, opłat i prowizji wynikających z kredytu frankowego będzie zależeć od wartości masy upadłościowej. Pewna część Frankowiczów już dużo wcześniej – w procesach sądowych – unieważniła swoje umowy kredytów frankowych zawartych w Getin Noble Banku, a inna grupa Kredytobiorców frankowych muszą czekać, aż zakończy się postępowania upadłościowego, a to z kolei może zająć nawet kilka lat.