Sprawy frankowe zawieszone przeciw Getin Noble Bankowi
Gdy 20 lipca 2023 roku została ogłoszona upadłość Getin Noble Banku wzbudziło to pewne zaniepokojenie wśród Frankowiczów szczególnie tych, którzy weszli na drogę sądową z bankiem a postępowanie jeszcze się nie zakończyło.
W związku z tym, nasuwa się pytanie, co będzie dalej ze sprawami frankowymi, które są w tok?. Pojawiają się spekulacje, że zostaną zawieszone. Eksperci jednak podkreślają, że wszystko będzie zależeć od rodzaju roszczeń Frankowicza. W sytuacji gdy postępowanie dotyczy unieważnienia umowy kredytu frankowego raczej sprawy sądowe nie powinny zostać zawieszone.
Inaczej jest w przypadku procesów o zapłatę i istnieje duże prawdopodobieństwo, że te sprawy zostaną zawieszone. Natomiast w sytuacji, gdy pozew Frankowicza dotyczy zarówno roszczenia o unieważnienie umowy kredytu frankowego, jak i zapłatę, wówczas najprawdopodobniej nastąpi częściowe zawieszenie postępowania, obejmujące tylko to drugie roszczenie.
A co będzie z Frankowiczami posiadającymi umowy kredytów frankowych, które zawierają niedozwolone klauzule abuzywne? Pełnomocnicy Frankowiczów kolejny raz uspokajają: umowy, nie mogące pozostać w obrocie ze względu na postanowienia niedozwolone, prawdopodobnie syndyk uzna je za nieważne (w przypadku gdy Kredytobiorca frankowy będzie domagał się zwrotu środków pieniężnych wpłaconych tytułem wykonywania podważanej umowy).
Roszczenie Kredytobiorcy frankowego zostanie wówczas przez syndyka umieszczone na liście wierzytelności. A co będzie w sytuacji, gdy syndyk nie uzna wierzytelności Frankowicza? Wtedy Kredytobiorcy będzie przysługiwało prawo do sprzeciwu, a następnie do zażalenia. Takie działanie syndyka byłoby bardzo problematyczne dla Frankowiczów, ponieważ wpłynęłoby na utrudnienie postępowania upadłościowego oraz odbywających się w kraju procesów, w których uczestniczy upadły już Getin Noble Bank.