Sprawy frankowe w liczbach
Powrót do bloga 2023-05-28

Sprawy frankowe w liczbach

Efekt korzystnej dla Frankowiczów opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie widoczny w liczbie pozwów, które zostaną złożone w kolejnych miesiącach. Jednak banki już wcześniej podały ciekawe liczby dotyczące najnowszych pozwów od Kredytobiorców frankowych za okres I kwartału bieżącego roku.
 

Osiem banków notowanych na GPW podało, że w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku ilość spraw sądowych przeciwko nim wzrosła o 8,14 tysięcy. Obecnie jest to rekord, ponieważ do tej pory największą ilość nowych spraw odnotowano w III kwartale 2021 roku – 7,44 tysięcy.

 

Porównując z III kwartałem ubiegłego roku liczba nowych pozwów wynosiła 6,44 tysięcy, natomiast w IV kwartale 2022 roku – 5,34 tysięcy. Według raportów banków giełdowych, wynika, że na koniec I kwartału 2023 roku toczyło się w sumie przeciwko nim 83,1 tysięcy frankowych postępowań sądowych.

Trzeba zauważyć, że powyższe dane dotyczą tylko banki, które są notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Oznacza to, że liczba zapoczątkowanych nowych spraw frankowych w I kwartale bieżącego roku może być nawet dwa razy wyższa niż jak podaje osiem banków giełdowych.

Dane te są zgodne z informacjami pochodzącymi od 47 sądów okręgowych. Według nich od stycznia do kwietnia 2023 roku na drogę sądową z bankami weszło 18,3 tysięcy nowych Frankowiczów. Jest to o ponad 13% więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

 

Zgodnie z informacjami pochodzącymi ze Związku Banków Polskich, na koniec kwietnia 2023 roku banki podpisały łącznie 40 tysięcy porozumień frankowych. Aczkolwiek z raportów pojedynczych Kredytodawców giełdowych wynika, iż takich ugód mogło zostać zawartych od początku roku nawet 57 tysięcy. Najwięcej ugód z Frankowiczami podpisał bank PKO BP.

 

Na drugim miejscu pod tym względem miejscu znajduje się Bank Millennium, u którego zaobserwowano spowolnienie w zawieraniu nowych porozumień
 

Natomiast coraz więcej ugód podpisują te banki, które późno podjęły decyzję o uruchomieniu programów porozumień – bank Santander oraz mBank.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.