Rosnący kurs franka szwajcarskiego
Powrót do bloga 2023-10-01

Rosnący kurs franka szwajcarskiego

25 września 2023 roku kurs franka szwajcarskiego osiągnął bardzo wysoką wartość wynoszącą 4,75 zł. Było to jednak znaczniej mniej od maksymalnego poziomu tego miesiąca, tj. 4,90 zł. W przeciągu jednego miesiąca kurs franka szwajcarskiego wzrósł o 1,37%.
 

Przyczyną rosnących kursów walut wobec złotówki była nieoczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej o jednorazowym obniżeniu stóp procentowych, aż o 0,75 punktu procentowego.

 

Chwilę po obwieszczeniu decyzji RPP polska waluta zaczęła się raptownie osłabiać w stosunku do głównych światowych walut, w tym CHF. Prawdopodobnie przekroczyłaby granicę 5 złotych, gdyby nie deklaracja doradcy Premiera oraz Prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju z dnia 13 września dająca do zrozumienia, że Polska może ingerować na rynku walutowym i umocnić złotówkę. Po tym wydarzeniu sytuacja się odwróciła. Do osłabienia kursu franka wobec złotówki przyczyniło się również niedawne postanowienie szwajcarskiego banku centralnego o podtrzymaniu stóp procentowych w Szwajcarii na tym samym poziomie, co dotychczas.

 

Wzrost kursu franka szwajcarskiego został obecnie zatrzymany, jednak może to być chwilowe.
 

Wszystko dlatego, że frank szwajcarski stanowi przyciągające aktywa dla inwestorów w sytuacjach licznych zmian gospodarczych oraz geopolitycznych, co dało się zaobserwować w ubiegłych latach, poprzez pandemie, wybuch wojny na Ukrainie i inflację. Wydarzenia te skutkowały umacnianiem się kursu CHF w wyniku rosnącego zainteresowania na tę walutę, stanowiącą dla inwestorów tzw. bezpieczna przystań.
 

Czy Frankowicze mogą ochronić się przed wystąpieniem niekorzystnego scenariusza odnoszącego się do wzrostu kursu franka szwajcarskiego? Oczywiście jest na to sposób, czyli sądowe zablokowanie spłaty rat na okres trwania procesu. Wzrost kursu franka szwajcarskiego może stanowić dla sądu dodatkowy argument za udostępnieniem takiego zabezpieczenia.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.