Redukcja zagrożeń w procesie frankowym
Każdy Frankowicz przed pozwaniem banku w sprawie swojego kredytu frankowego ma zapewne wiele obaw i wątpliwości. W związku z tym Kredytobiorca frankowy zastanawia się, co może robić, aby zabezpieczyć się przez ryzkiem wynikającym z pozwania banku. Tak naprawdę Frankowicz ma tylko jedną możliwość w celu zminimalizowania zagrożeń, które mogą go spotkać podczas postępowania frankowego. Chodzi oczywiście o zatrudnienie profesjonalnego i doświadczonego prawnika, zajmującego się sprawami frankowego przynajmniej kilka lat.
Taki renomowany prawnik frankowy zrobi wszystko co powinien, aby uzyskać zwycięstwo w sądzie. Składa się na to kilka działań, które pełnomocnik Frankowicza powinien zastosować, aby zapewnić Kredytobiorcy otrzymanie korzystnego wyroku. Oto one:
Działanie 1: profesjonalne i rozważne sporządzenie pozwu, biorąc pod uwagę dwa rodzaje roszczeń: roszczenie podstawowego - określenie nieważności umowy oraz roszczenie potencjalne - odfrankowienie kredytu. Istotne jest, aby adwokat podał w pozwie prawidłową kwotę roszczenia, a także poprawnie wykazał, skąd ona pochodzi. Jeżeli prawnik tego nie dokona, wówczas sąd z dużym prawdopodobieństwem powoła biegłego sądowego. Niestety oczekiwanie na taką opinię specjalisty znacznie wydłuży postępowanie sądowe.
Działanie 2: właściwe i punktualne odzewy na pisma procesowe. Kredytodawca będzie się starał zbić argumenty Frankowicza i zapewne uzna, że umowa dotycząca kredytu frankowego jest ważna, natomiast roszczenia są bezzasadne. Dlatego trzeba umieć do każdego oskarżenia odnieść się w sposób przekonujący, po to aby sąd nie miał żadnych zastrzeżeń, kto w tym konflikcie ma rację.
Działanie 3: umiejętne wykorzystywanie dostępnych metody i narzędzi m.in. wniosek o zabezpieczenie żądania, czy oświadczenie o potrąceniu. Wniosek o zabezpieczenie żądania stosowany jest do finansowego odciążenia Frankowicza, co oznacza, że nie będzie on zobligowany do spłacania rat kapitałowo - odsetkowych przez cały czas trwania postepowania sądowego okres. Natomiast celem oświadczenia o potrąceniu jest wzajemna kompensacja roszczeń obu stron konfliktu, po to aby Kredytodawca nie musiał pozywać Kredytobiorcy o zwrot kapitału.
Działanie 4: dopilnowanie słusznych rozliczeń i to nie tylko tych pieniężnych. Profesjonalny prawnik będzie prowadził sprawę frankową od samego początku do samego końca, wspierając Frankowicza nie tylko w trakcie procesu, ale także podczas rozmów dotyczących porozumienia kompensacyjnego, rozliczeń oraz wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej.
Istotna jest także kwestia dotycząca ustawowych odsetek za zwłokę w zapłacie. Sąd powinien przyznać je Frankowiczowi wygrywającemu proces. Według orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należą się one Kredytobiorcom frankowym już od chwili poinformowania Kredytodawcy o tym żądaniu, przy czym nie każdy sąd w Polsce bierze pod uwagę te wytyczne unijnego organu. Doświadczony prawnik, umiejętnie wykorzystując określone wskazówki z unijnych decyzji, zdoła efektywnie upomnieć się w imieniu Frankowicza o tę dodatkową korzyść.