Przełomowe postanowienie sądu w sprawie kredytu złotówkowego!
Powrót do bloga 2022-11-16

Przełomowe postanowienie sądu w sprawie kredytu złotówkowego!

Najprawdopodobniej pierwszy raz w Polsce zostało wydane przez sąd postanowienie, które w sporze pomiędzy Kredytobiorcą a bankiem o wskaźnik WIBOR wygrał Kredytobiorca. Dokładniej rozchodzi się o zawieszenie pobieranych przez Kredytodawcę odsetek, które były wyliczane w oparciu właśnie o ten wskaźnik WIBOR. Taki wyrok zapadł w sądzie w Katowicach, obniżając ratę kredytu o 5 tysięcy złotych.

 

Co to jest WIBOR?

WIBOR określa wysokości oprocentowania w sektorze bankowym. Na jego podstawie banki udzielają pożyczek. Wskaźnik WIBOR zmienia się praktycznie codziennie. Wskaźnik WIBOR w połączeniu częściowo powiązany ze stopą procentową, która z kolei jest określana przez Radę Polityki Pieniężnej, wpływa bezpośrednio na oprocentowanie kredytów udzielanych w złotówkach.

 

Wskazać należy, że w dużej ilości przypadków umowy kredytów złotówkowych zawierają wady mogące doprowadzić do ich unieważnienia lub usunięcia z umowy tych postanowień, które przyczyniły się do tak wysokiego oprocentowania kredytów.

 

Decyzja Sądu Okręgowego w Katowicach dotycząca usunięcia WIBORu z kredytu hipotecznego w PLN, została wydana w postaci postanowienia zabezpieczającego na okres trwania całego procesu sądowego.

 

Według tego postanowienia sądu Kredytobiorca będzie zobowiązany spłacać tylko ratę kapitałową, która została powiększona o odsetki w wysokości stałej marży. Wówczas oprocentowanie kredytu hipotecznego będzie równe 2,19 %. Wynika z tego, że rata kredytu okaże się niższa niż w momencie umowy kredytowej w złotówkach. Wysokość kredytu spadnie z około 6700 zł do około 1700 zł.

 

Sąd w Katowicach poparł swoje zdanie dwoma argumentami:

 

  • po pierwsze, klient został błędnie poinformowany przez bank o ekonomicznych skutkach wynikających ze zmiany wielkości oprocentowania, a także o nieograniczonym zagrożeniu związanym ze zmienną stopą procentową,

  • po drugie, metoda określania oprocentowaniu uwzględniając stopę referencyjną WIBOR jest po prostu wadliwa.

 

Czy to oznacza, że sądy czeka lawina pozwów skierowanych przez Kredytobiorców złotówkowych przeciwko bankom?

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.