Pozytywne orzeczenie TSUE dla Frankowiczów
Powrót do bloga 2024-11-01

Pozytywne orzeczenie TSUE dla Frankowiczów

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca sprawy jest zgodna z tym, co mówili prawnicy Frankowiczów. Zwracali oni uwagę na różnicę jaka jest miedzy prywatną inwestycją, mającą na celu zabezpieczenie przyszłości, a zorganizowaną działalnością gospodarczą z regularnym wynajmem lokali. Zgodnie z polskimi przepisami osoby fizyczne mają prawo wynajmować nieruchomości bez rejestracji działalności gospodarczej, rozliczając się z Urzędem Skarbowym na podstawie ryczałtu.

 

Natomiast prawnicy banków przedstawiali całkiem inne argumenty i żądali, aby takich Frankowiczów traktować tak samo jak przedsiębiorców zajmujących się stałym wynajmowaniem nieruchomości. W takim przypadku nie mogliby oni odnosić się w sądzie do klauzul abuzywnych znajdujących się w umowie kredytu frankowego.

 

Werdykt TSUE zabiera Kredytodawcom argumenty dotyczące pozbawienia statusu konsumenta Frankowiczów, którzy wynajmują mieszkania. Jednocześnie werdykt ten znacznie polepsza sytuację tysięcy Kredytobiorców frankowych, którzy w pewnym momencie postanowili wynajmować swoją nieruchomość.

 

Jeżeli TSUE uznał, że konsumentem jest osoba fizyczna, która nabyła nieruchomość za środki z kredytu frankowego w celu jej odpłatnego wynajmu, to status konsumenta tym bardziej należy się Frankowiczom, którzy po pewnym czasie od zaciągnięcia kredytu oraz nabycia mieszkania, podjęli decyzję o jego wynajmie.

 

Takich osób jest setki, jak nie tysiące, które z różnych przyczyn zdecydowały się na wynajem lokali. Część Frankowiczów przeniosła się do innego miasta, np. ze względu na podjęcie pracy. Liczna grupa Kredytobiorców frankowych musiała zacząć wynajmować mieszkanie z uwagi na rosnące obciążenia kredytowe, a z czynszu otrzymywanego za wynajem, opłacała spłatę rat kapitałowo-odsetkowych.

 

Do tej pory Kredytodawcy na etapie konfliktów sądowych próbowali pozbawić takich Kredytobiorców frankowych statusu konsumenta. Zazwyczaj sądy uważały za konsumentów tych Frankowiczów, którzy kupili nieruchomość, aby w niej zamieszkać, a dopiero po jakimś czasie podjęli decyzję o jego wynajmie.

 

Obecnie sytuacja wszystkich Frankowiczów wynajmujących lokale jest znacznie korzystniejsza, ponieważ Kredytobiorcy, którzy zakupili nieruchomość pod wynajem, będą mogli skorzystać z ochrony konsumenckiej. Oznacza to, że ich postępowania sądowe powinny przebiegać znacznie szybciej m.in. dzięki ograniczeniu tematyki przesłuchania stron o zagadnienia związane z okolicznościami dotyczącymi wynajmu nieruchomości.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.