Postępowanie sądowe o unieważnienie kredytów frankowych
Powrót do bloga 2022-10-02

Postępowanie sądowe o unieważnienie kredytów frankowych

1. Składanie pozwu oraz wymiana procesowych pism

W momencie gdy bank odrzuci reklamację Kredytobiorca ma prawo wejść na drogę sądową. Należy wówczas złożyć pozew, który jest najważniejszym pismem, dlatego tak ważne jest, aby napisano go poprawnie i bardzo dokładnie. Oczywiście musi zawierać odpowiednie i prawidłowe argumenty, którymi trafi do Sądu Orzekającego. W takim pozwie również zostaje ujęte żądanie anulowania wadliwej umowy frankowej oraz także wniosek o zabezpieczenie. W kolejnym kroku sąd przesyła taki pozew do instytucji banku. Bank w podanym terminie musi złożyć do sądu odpowiedź na otrzymany pozew, po czym taką odpowiedź sąd przesyła do Frankowicza lub jego pełnomocnika. Zwykle następstwem jest kolejne pismo prawnika Kredytobiorcy, w którym rozpoczęta zostaje dyskusja z bankiem i jego argumentami.

 

2. Rozprawy sądowe i postępowanie

Obecnie bardzo często zdarza się, że sądy podejmują decyzję w sprawach frankowych po przeprowadzeniu jednej rozprawy, podczas której zazwyczaj są przesłuchiwani jedynie Kredytobiorcy. Bywa również tak, że rozprawa odbywa się zdalnie lub proces zachodzi bez ani jednej rozprawy ( w tzw. posiedzeniu niejawnym). Zdarza się też tak, że ostatecznie wyznaczonych jest kilka rozpraw sądowych, podczas których przesłuchani są wszyscy świadkowie. Oczywiste jest to, że im więcej rozpraw, tym dłużej trwa cały proces. Aktualnie wszystkie procesy frankowe zmierzają do ich uproszczenia i skrócenia.

 

3. Decyzja i odwołanie

Tuż po zakończeniu postępowania dowodowego oraz wytłumaczeniu wszystkich wątpliwych kwestii, sąd wydaje decyzję. Ostateczny wyrok może zostać ogłoszony na rozprawie zamykającej postępowanie, jednak zazwyczaj ogłoszenie werdyktu zostaje przełożone. Po wydaniu decyzji zarówno Kredytobiorca, jak i bank ma możliwość złożenia wniosku do sądu o uzasadnienie wyroku. Jest to bardzo istotna kwestia dla strony, która przegrała, a zamierza złożyć odwołanie od wyroku.

 

Istnienie duże prawdopodobieństwo, że w sprawach kredytów frankowych stroną przegraną będzie bank. Wówczas postępowanie może dotrzeć do sądu II instancji. Rozprawa w sądzie II instancji jest prostsza niż proces w sądzie I instancji. Polega to na tym, że bank składa do sądu odwołanie. Następnie sąd przesyła odpis tego odwołania do Frankowicza, aby mógł on odnieść się do stanowiska banku. Sąd wyznacza zwykle jedną rozprawę, na której strony sporu zabierają głos, po czym rozprawa zostaje zamknięta oraz wydany wyrok. Sąd odwoławczy zazwyczaj oddala apelację banku, dzięki temu pozytywny wyrok dla Frankowiczów staje się prawomocny.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.