Porozumienie kompensacyjne a sprawiedliwość
Powrót do bloga 2024-06-20

Porozumienie kompensacyjne a sprawiedliwość

Reguły dotyczące porozumienia kompensacyjnego wyglądają na proste i sprawiedliwe i takie pozostaną, jeżeli zainteresowani podejdą do tego tematu w prawidłowy sposób. Kłopot jest w tym, że zawartość porozumienia kompensacyjnego określa zazwyczaj sam Kredytodawca. Bankowcy próbują to wykorzystać i starają się nakłonić Frankowicza na rezygnację z pełnomocnika prawnego.

 

Banki w swojej argumentacji twierdzą, że nie ma sensu płacić za prawnika, ponieważ sąd wydał prawomocne orzeczenie o unieważnieniu umowy, obie strony się z nim zgadzają i pozostaje jedynie się rozliczyć.

 

W tej sytuacji Frankowicze powinni zachować ostrożność, ponieważ możliwe, iż bank nie ma tutaj szczerych zamiarów. Wszystko dlatego, że to Kredytodawca sporządza treść porozumienia, w związku z tym może umieścić z nim zapisy, uznane przez pełnomocnika Frankowicza za niekorzystne dla niego.

 

Kredytobiorca frankowy, który nie omówi treści porozumienia z prawnikiem, raczej nie zauważy niesprzyjających mu zapisów, co wiąże się z tym, że po podpisaniu porozumienia może ponieść duże koszty.

 

W jaki sposób banki ,,oszukują” Frankowiczów w porozumieniach kompensacyjnych?

 

  1. Umieszczają zapis, według którego Frankowicz zrzeka się zwrotu kosztów procesowych.

 

  1. Podają rozliczenie stron, które nie bierze pod uwagę ustawowych odsetek za zwłokę, przysługujących Frankowiczowi w związku z wydanym przez sąd orzeczeniem.

 

  1. Nie umieszczają zapisu, według którego Kredytodawca zrzeka się wszystkich żądań względem Kredytobiorcy oraz rezygnuje z pozwu nie tylko o zwrot kapitału, ale także o wynagrodzenie czy waloryzację.

 

Każdy Frankowicz, dla swojego dobra, powinien upewnić, czy zaoferowane mu porozumienie kompensacyjne posiada wszystkie konieczne elementy. W związku z tym analizę porozumienia kompensacyjnego warto zlecić doświadczonemu prawnikowi. Dodatkowo banki często stosują różne manipulacje, na których Kredytobiorcy się po prostu nie znają.

Prawnicy z kancelarii frankowych są zgodni, że banki opornie poprawiają przygotowane przez siebie porozumienia kompensacyjne. Zdarza się, że wolą ciągnąć postępowanie sądowe o zwrot kapitału, niż postępować sprawiedliwie i zwyczajnie usunąć z porozumienia nieetyczne zapisy.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.