Ogłoszono upadłość Getin Noble Banku
Powrót do bloga 2023-07-22

Ogłoszono upadłość Getin Noble Banku

Dnia 28 kwietnia bieżącego roku z inicjatywy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do sądu wpłynął wniosek o upadłość Getin Noble Banku. Od tego momentu eksperci dawali do zrozumienia, że sprawa ta może zostać bardzo szybko rozpatrzona, ostrzegając, iż może to być kwestia najbliższych miesięcy lub nawet tygodni. I mieli rację.

 

Zaledwie 3 miesiące od postanowienia BFG w Krajowym Rejestrze Zadłużonych zamieszczono decyzję na temat upadłości GNB. W związku z tym Getin Noble Bank oficjalnie jest już bankiem upadłym. W przypadku większej grupy klientów tego banku, wiadomość o upadłości jest właściwie obojętna. Od października 2022 roku ich produkty przeniesiono do podmiotu pomostowego, działającego pod nazwą VeloBank. Wyjątek stanowią są Frankowicze, ponieważ ich zadłużenia pozostały nadal w banku rezydualnym.
 

20 lipiec 2023 roku jest to dzień, od którego trzeba naliczać 30-dniowy okres na zgłoszenie zobowiązania do masy upadłościowej Getin Noble Banku. Kredytobiorcy frankowi, decydujący się na ten krok, muszą przypilnować, aby ich zgłoszenie posiadało prawidłowe oświadczenie o dokonaniu potrącenia. W przypadku, gdy ta formalność nie zostanie dopełniona w terminie, jej skutki mogą być katastrofalne: według prawa upadłościowego Kredytobiorca ma możność zameldować potrącenie wzajemnych roszczeń tylko jeden raz.

 

To właśnie ono jest podłożem do osiągnięcia wzajemnych rozliczeń Frankowicza z bankiem. Jest to bardzo ważne dla Kredytobiorców frankowych, którzy weszli na drogę sądową z Getin Noble Bankiem o unieważnienie umowy oraz ubiegają się o rozliczenie w oparciu o zasadę dwóch kondykcji.
 

Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że Frankowicze nie będą mogli odzyskać od banku żadnych pieniędzy, aczkolwiek syndyk oczywiście będzie miał możliwość pobrania od swoich klientów zasądzone roszczeń. Właśnie dlatego tak ważne jest skorzystanie z prawa do potrącenia.

 

Prawnicy Frankowiczów uspokajają swoich Klientów, iż podniesienie zarzutu potrącenia nie wywrze negatywnego wpływu na metodę rozliczenia kosztów postępowania po stronie Kredytobiorcy frankowego. Co ważne, Frankowicz, który spóźni się ze zgłoszeniem swojego zadłużenia do masy upadłościowej (minie 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości, będzie mógł jeszcze zrobić to w późniejszym terminie, przy czym będzie musiał uiścić opłatę dodatkową, która będzie wynosiła 1.010,42 zł.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.