Nieważna umowa frankowa a zwrot kapitału kredytu
W przypadku, gdy wyrok sądu unieważniający umowę kredytu frankowego uprawomocni się według teorii dwóch kondykcji, wówczas następuje zasądzeniem na rzecz Frankowicza zwrotu przekazanych rat kapitałowo-odsetkowych, nierzadko razem z odsetkami za opóźnienie. Sąd zazwyczaj nie rozstrzyga sprawy obowiązku zwrotu kapitału zaciągniętego z banku przez Frankowicza.
Trzeba być świadomym i mieć na uwadze, że czasem Kredytodawcy podczas postępowania podnoszą oskarżenie tzw. zatrzymania. Jeżeli sąd weźmie pod uwagę to oskarżenie (co zdarza się, pomimo obiekcji co do wzajemności kontraktu kredytu frankowego), Kredytodawca nie będzie zobligowany, aby oddać Frankowiczowi wpłaconych wcześniej przez niego rat do momentu, aż ten odda pożyczony w ramach kredytu kapitał albo chociaż oświadczy, że jest gotowy do jego zwrotu.
Zdarza się, że Kredytodawca nie podniesie oskarżenia zatrzymania, mimo to, raczej nie jest możliwe, aby zrezygnował z ubiegania się o kapitał. Jeśli Frankowicz nie odda dobrowolnie zaciągniętych wcześniej środków, bank ma prawo złożyć do sądu kontrpozew o ich zapłatę. Tego rodzaju pozwy są składane już przed wydaniem orzeczeń unieważniających umowę frankową w pierwszych postępowaniach.
Oczywiste jest, że po uprawomocnieniu się wyroku unieważniającego umowę kredytu frankowego, bank ma prawo ubiegać się o zwrot zaciągniętego wcześniej kapitału. Jednak nie ma prawa domagać się roszczeń związanych z waloryzacją kapitału bądź jeszcze innych rodzajów wynagrodzenia.
Zdarzają się aktualnie wyjątkowe przypadki, gdy sąd stwierdza, że Kredytodawca spóźnił się z domaganiem się o zwrot kapitału i wtedy Frankowicz nie ma obowiązku oddawać pożyczonych środków. Jednak są to sytuacje bardzo rzadkie. W związku z tym, trzeba być przygotowanym na obowiązek zwrotu kapitału uzyskanego w wyniku podpisania nieważnej umowy dotyczącej kredytu frankowego.