Niepewna sytuacja z kredytami frankowymi w Getin Banku
Powrót do bloga 2023-03-12

Niepewna sytuacja z kredytami frankowymi w Getin Banku

Takie postanowienie Getin Banku było niestety kwestią czasu, dlatego nikogo nie powinno dziwić. Bank zagorzale chroni się brakiem wpływu rat kapitałowo-odsetkowych z tytułu nieważnych umów kredytów frankowych i wypowiada je Frankowiczom, którzy podejmą decyzję o rezygnacji ze spłaty.

 

Na takie działanie decydują się te osoby, które uzyskały od sądu zabezpieczenie prawomocne roszczeń, oraz te, które tych zabezpieczeń nie otrzymały. Przyczyna odwlekania płatności jest prosta: bank od końca września 2022 roku zostaje w obowiązkowej restrukturyzacji, którą piluje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

 

Zgodnie z ustawą o BFG, a konkretnie z art. 135 tej ustawy, w stosunku do restrukturyzowanego banku nie wolno rozpocząć postępowania ani zabezpieczającego, ani egzekucyjnego. Ten zapis jest problematyczny w dwóch sytuacjach:

  • utrudnia Frankowiczom zabezpieczenie roszczeń: duża liczba sędziów twierdzi, że takie wnioski Kredytobiorców trzeba odrzucać, ponieważ przeszkadza im właśnie ustawa o BFG,

  • po prawomocnym wygraniu postępowania Kredytobiorca frankowy może nie mieć sposobności o domaganie się swoich roszczeń. Taka możliwość będzie dopiero w momencie, gdy restrukturyzacja, zostanie ukończona – wówczas upadły już bank nie będzie miał środków do rozliczenia się z konsumentami. Dlatego właśnie Frankowicze, którzy spłacili już Getinowi kapitał zobowiązania, zależy na przerwaniu spłaty kredytu.

 

Nadpłacone raty będą już raczej nie do odzyskania, a żaden Frankowicz nie chce do tego doprowadzić.
 

Getin Bank nie pozostaje bierny wobec masowych decyzji w sprawie zaległości w spłacaniu rat kapitałowo - odsetkowych. W związku z tym rozpoczął wypowiadać Frankowiczom umowy kredytu frankowego, niezależnie od tego, czy w sądzie uzyskano prawomocne zabezpieczenie roszczeń, czy też nie. Takie rozwiązanie zostało pozytywnie przyjęte przez Związek Banków Polskich, który powołuje się się na art. 75. prawa bankowego i twierdzi, że w kwestii zabezpieczenia roszczeń Kredytobiorców frankowych Getin Banku, sądy nie mają możliwości do własnej interpretacji. Wszystko dlatego, że ich zdaniem zapisy ustawy o BFG są jasne i oczywiste.

 

Już niedługo przyjrzy się temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który otrzymał zapytanie prejudycjalne od jednego z sędziów. Orzecznik potrzebuje wiedzieć, co ze sprawą zabezpieczenia roszczeń w stosunku do podmiotu – czy jest akceptowalne w świetle innych unijnych przepisów czy jednak nie? Zastanawiające jest też to, czy polska ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym jest zgodna z przepisami unijnymi.
 

Dlatego też Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozwieje wątpliwości Kredytobiorców frankowych, ale dodatkowo ustali, czy prawnicy frankowi mają rację twierdząc, że przepisy unijne zostały nieprawidłowo wdrożone do krajowej ustawy, natomiast zabezpieczenie roszczeń jest możliwe, w sytuacji, gdy roszczenia te nie są kierowane bezpośrednio w majątku podmiotu, a tak właśnie jest w przypadku Getin Banku.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.