Negocjacje frankowe w banku PKO BP
Powrót do bloga 2024-01-29

Negocjacje frankowe w banku PKO BP

W banku PKO BP program porozumień zaczął działać na początku października 2021 roku, czyli ponad dwa lata temu. Od tego momentu sporo zmieniło się w polskim  orzecznictwie sądów oraz w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Oczywiście na korzyść Frankowiczów. Pomimo to największy krajowy bank, bank PKO BP, nie odrobił lekcji, proponując Kredytobiorcom w ugodach konwersję kredytu frankowego na złotówki, jak gdyby od początku zaciągnięty był w polskiej walucie i oprocentowany w oparciu o wysoki wskaźnik referencyjny -  WIBOR.

 

Dla Kredytobiorców frankowych takie przeliczenie zobowiązania oznacza zwiększone o przeszło 4% oprocentowanie. Chociaż bank, po konwersji kredytu, oferuje również przejście na stałe oprocentowanie przez okres 5 lat, to taka możliwość także się Frankowiczom nie opłaca. Wszystko dlatego, że obecnie w Polsce następuje spadek inflacji, a co za tym idzie za kilka miesięcy stopy procentowe mogą zostać obniżone.

 

Kredytobiorcy frankowi, którzy myślą nad negocjowaniem porozumienia z bankiem, koniecznie powinny skonsultować się w tej kwestii z dobrą kancelarią frankową. Taka kancelaria przeanalizuje ewentualne korzyści z porozumienia oraz z zakończenia procesu sądowego, a następnie pomoże w wyborze najlepszego rozwiązania. W przypadku, gdy ktoś musi szybko sfinalizować konflikt z bankiem i nie może wyczekiwać kilka lat na orzeczenie sądu, to optymalnie będzie, jeżeli za jego upoważnieniem warunki porozumienia będzie negocjował prawnik z kancelarii frankowej. Ugody Frankowiczów z bankiem PKO BP podpisywane są przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego, dlatego ciężko będzie je później anulować.

 

Dobrą metodą jest również wejście z bankiem na drogę sądową, a następnie czekanie na ofertę ugody. Względem nieuniknionej przegranej w sądzie Kredytodawcy będą skorzy do sporo większych kompromisów.

 

Należy zauważyć, że Kredytobiorcom frankowym z banku PKO BP zalecane jest w bieżącym roku dochodzenie swoich żądań na drodze sądowej. Szczególnie w 2024 roku warto toczyć batalię sądową z bankami z powodu większych korzyści ze zwycięstwa. Składają się na to dwie przyczyny.

  1. W orzeczeniu do sprawy C-140/22 z dnia 7 grudnia 2023 roku Europejski Trybunał odrzucił przymus wydawania przez Kredytobiorców w postępowaniu dodatkowej deklaracji o chęci unieważnienia umowy, której sądy wymagały na podstawie wątpliwej uchwały SN z maja 2021 roku.
  2. 14 grudnia 2023 roku, w orzeczeniu do innej sprawy C-28/22 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oznajmił, że banki nie mają prawa efektywnie wnosić zarzutu zatrzymania jeżeli skutkowałoby to utratą przez Frankowiczów odsetek za zwłokę. Zarzut zatrzymania zapewnia zwrot przez Kredytodawcę niesłusznie pobranych środków od uprzednio zaproponowania lub zabezpieczenia przez Frankowicza zwrotu sumy odpowiadającej wysokości użyczonego kapitału zobowiązania, ale również prowadzi do straty przez Frankowicza prawa do odsetek za zwłokę.
Najnowsze artykuły
2025-01-21
Sankcja Kredytu Darmowego a skutki dla społeczeństwa Masowe spory dotyczące sankcji kredytu darmowego mogą znacząco wpłynąć na stabilność banków oraz sytuację gospodarczą w Polsce.
2025-01-21
Nowy kryzys sektora bankowego

Skutki sankcji kredytu darmowego dla sektora bankowego oraz wymiaru sprawiedliwości.

2025-01-17
Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego jako pomocne narzędzie ochrony Konsumentów w przypadku błędnych zapisów w umowie kredytu.

2025-01-17
Sankcja kredytu darmowego – ważne informacje

Na czym polega sankcja kredytu darmowego? Jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać?