Na czym polegają działania przedsądowe w sprawach frankowych?
Powrót do bloga 2022-09-25

Na czym polegają działania przedsądowe w sprawach frankowych?

Przeanalizowanie podpisanej umowy kredytowej
Zazwyczaj zakłada się, że wszystkie umowy kredytów frankowych zawierają pewne wady, które mogą doprowadzić do jej unieważnienia. Jednak faktycznie takie przypuszczenia są błędne.

 

Prawdą jest to, że niewiele istnieje umów frankowych pozbawionych błędów. Jednak, aby wytoczyć sprawę bankowi trzeba być pewnym swoich racji. Dlatego koniecznością jest dokładne przeanalizowanie umowy i określenie czy naprawdę zawiera niedozwolone klauzule.
 

Każdy Frankowicz może sam przeprowadzić analizę swojej umowy w oparciu o tzw. mapę niedozwolonych klauzul stworzoną przez Rzecznika Finansowego. Do tego celu służy także rejestrator klauzul niedozwolonych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Analizy mogą również dokonać kancelarie reprezentujące Frankowiczów. W tym momencie dość sporo kancelarii nieodpłatnie wykonuje taką analizę.

 

Skompletowanie dokumentów pozyskanych z banku

W chwili gdy Kredytobiorca jest już pewny, że może pozwać bank, ponieważ jego umowa zawiera pewne niedozwolone klauzule, wówczas musi pozyskać z banku określone dokumenty, które są konieczne, aby móc skonstruować pozew. Są to zaświadczenia o:

  • dacie wypłaty kredytu lub jego transz,

  • kwocie zaciągniętego kredytu,

  • wielkości kursu waluty frankowej zastosowanego w chwili wypłaty kredytu,

  • wielkości nabytych przez bank kosztów związanych z podpisaniem umowy,

  • historii spłaty kredytu (z uwzględnieniem daty płatności, wysokości spłaconych rat, wykorzystanego kursu),

  • obecnym poziomie salda zadłużenia.

Wszystkie te dokumenty są zwykle wydawane przez banki w ciągu jednego miesiąca.

 

Złożenie reklamacji

Reklamacja to pierwsze pismo, którym Frankowicz powiadamia bank o tym, że będzie dochodził swoich roszczeń. Podaje się tam informację, iż według Kredytobiorcy zawarta wcześniej umowa jest wadliwa. Dlatego będzie się domagał od banku zwrotu pieniędzy równej sumie kwoty zapłaconej przez Frankowicza do banku. Reklamacja powinna zawierać argumenty opowiadające się za unieważnieniem umowy frankowej. Instytucja banku najprawdopodobniej odpowie na taka reklamację, ponieważ ma odmienne zdanie niż Frankowicz. Od chwili wezwania, Kredytobiorca ma prawo domagać się od banku ustawowych odsetek za opóźnienie.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.