Na czym polega przymusowa restrukturyzacja?
Powrót do bloga 2022-10-03

Na czym polega przymusowa restrukturyzacja?

30 września 2022 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Banku. Jest to odpowiedź na wieloletnie problemy finansowe tego banku. W dniu 3 październik 2022 roku Getin Bank zostanie przeniesiony do tzw. banku pomostowego, który należy do BFG oraz Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. Zwykli klienci banku większych zmian raczej nie odczują. Inaczej może być natomiast w przypadku Frankowiczów.

 

Kiedy zachodzi przymusowa restrukturyzacja?

Do obowiązkowej restrukturyzacji banku dochodzi, w momencie gdy jego działalność staje się wątpliwa. Wówczas nie może on w dalszym ciągu samodzielnie funkcjonować, a jednocześnie jego upadek mógłby narazić interesy klientów.

W wyniku restrukturyzacji nowym właścicielem banku staje się Bankowy Funduszu Gwarancyjny, natomiast poprzedni właściciel ma obowiązek wyrównać powstałe straty. Część banku, prawidłowo działająca, będzie funkcjonować nadal z nowym właścicielem. Natomiast pozostała część zostanie zlikwidowana.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął decyzję o przymusowej restrukturyzacji Getin Banku przede wszystkim dlatego, że był on zagrożony był bankructwem. Niepewność stanowiło również to, czy podjęta aktywność przez bank polepszy jego sytuację na tyle, aby usunąć ryzyko dotyczące bankructwa. Restrukturyzacja była także niezbędne ze względu na interes publiczny, czyli równowagę sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania kapitału publicznego.

 

Położenie Klientów Getin Banku po zapowiedzi przymusowej restrukturyzacji

W wyniku obowiązkowej restrukturyzacji Getin Banku wszystkie depozyty i kredyt złotówkowe zostały przeniesione. Dodatkowo unieważniono akcje i obligacje Getin Banku.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował klientów, że po restrukturyzacji wszystko będzie funkcjonować tak jak do tej pory, w związku z tym nie muszą podejmować żadnej aktywności.

Obsługa i dostęp do oszczędności zostaje bez zmian, zarówno w oddziałach, jak i w bankowości elektronicznej. Strony do logowania, numery rachunków, hasła oraz loginy pozostają takie same. Nie zmienia się również możliwość korzystania z kart i bankomatów.

Na aktualnych zasadach będzie się odbywać spłacanie zaciągniętych kredytów. Z czasem odziały Getin Banku zmienią swoje szyldy i będą działać po nazwą VeloBank.

Dla znacznej większości klientów Getin Banku ogłoszona obowiązkowa restrukturyzacja będzie neutralna. Jednak w przypadku Frankowiczów pojawiają się realne problemy.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.