Minął termin bezpłatnego zgłoszenia wierzytelności
Powrót do bloga 2023-08-21

Minął termin bezpłatnego zgłoszenia wierzytelności

W sobotę 19 sierpień bieżącego roku upłynęło trzydzieści dni od wydania przez Sąd Rejonowy w Warszawie postanowienia o zawiadomieniu upadłości Getin Noble Banku. Wiadomość ta została ogłoszona 20 lipca 2023 roku, co oznacza, że od tego dnia trzeba liczyć okres na zgłoszenie zobowiązania w masie upadłościowej banku.

 

Teoretycznie Frankowicze z Getin Noble Banku powinni wykonać tą czynność do 19 sierpnia bieżącego roku, jednak z tego względu, iż dzień to sobota, definitywny termin na darmowe zgłoszenie upływa 21 sierpnia 2023 roku. W związku z tym pojawia się pytanie, co będzie ze spóźnialskimi, którzy nie zdążyli zgłosić wierzytelności w terminie?

 

Oczywiście nadal będą oni mieli możliwość takiego zgłoszenia, ale niestety już odpłatnie. Będzie ich to kosztować około 1000 zł. Dodatkowo Frankowicz, który spóźni się ze zgłoszeniem, powinien zdawać sobie sprawę, że wszelkie działania wykonane przez syndyka przed dniem zgłoszenia będą uznane za skuteczne.

 

Kredytobiorcy frankowi, którzy odłożyli zgłoszenie wierzytelności względem masy upadłościowej Getin Noble Banku na 21 sierpnia, mogą się bardzo rozczarować. Wcześniejsze prognozy ekspertów prawa dotyczące Getin Noble Banku sprawdziły się i system Krajowego Rejestru Zadłużonych okazał się być nieefektywny, przez co wielu Frankowiczom, do tej pory nie udało się wysłać swoich dokumentów oraz zgłosić wierzytelności. Wynikało z przerw w dostępie do KRZ, które ze względu na obciążenie systemu i prace serwisowe, miały miejsce w dzień i w nocy.

 

Dochodzi do tego jeszcze dodatkowo problem, a mianowicie system nie jest dopasowany do obsługi formalności związanych z bankructwem tak dużego banku. W formularzu brakuje pewnych rubryk, które są konieczne do poprawnego zgłoszenia wierzytelności syndykowi. W takiej sytuacji eksperci doradzają Frankowiczom, aby przesyłali odpowiednie dokumenty w postaci załączników do zgłoszenia. Szczególnie ważne jest przesłanie oświadczenia o potrąceniu, ponieważ dzięki niemu Frankowicz zgłaszający wierzytelność zabezpiecza się przed roszczeniami ze strony syndyka.

 

Chodzi o sytuację, gdzie syndyk wystąpi z żądaniem od Frankowicza o zwrot użyczonego kapitału zobowiązania przez Getin Noble Bank, pomimo tego, że został już w całości spłacony w formie rat kapitałowo-odsetkowych. Potrącając dwustronne wierzytelności, Frankowicz broni się przed takim przypadkiem. Bardzo ważne jest również to, aby Kredytobiorca frankowy złożył ten dokument bez żadnego błędu, ponieważ dzięki temu nie będzie go musiał poprawić.

 

Frankowicze z Getin Noble Banku, którzy nie mają pojęcia, jak złożyć dokumenty online za pomocą systemu KRZ, mogą poprosić o pomoc doświadczonego prawnika, specjalizującego się w sprawach przeciwko bankom, które upadły. Na rynku znajdują się już eksperci, którzy zdobyli takie doświadczenie po upadku Idea Banku. Aktualne problemy z funkcjonowanie systemu KRZ absolutnie ich nie dziwią, ponieważ już to wcześniej przerabiali, więc nie dadzą się niczym zaskoczyć.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.