Mamy wyrok TSUE w sprawie C-140/22!
Dnia 7 grudnia 2023 roku, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ogłosił decyzję, która ponownie okazała się być istotna dla wielu Frankowiczów. Stanowi to dla Kredytobiorców kolejne ogromne zwycięstwo przed TSUE. Tak właśnie przewidywali specjaliści, że europejski Trybunał opowie się po stronie Frankowiczów w dwóch kwestiach, tj. postepowania roszczenia odsetkowego oraz zwrotu świadczeń przy anulowaniu umowy frankowej.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakomunikował, że złożenie deklaracji przez Frankowicz w postępowaniu sądowym przeciwko Kredytodawcy nie ma wpływu na rozpoczęcie biegu żądań odsetkowych. To znaczy, że odsetki należy naliczać od momentu dostarczenia wezwania do zapłaty bądź pozwu, a nie od chwili złożenia oświadczenia przez Kredytobiorcę frankowego. Ta decyzja ma decydujące znaczenie dla wyliczania należnych odsetek w konfliktach z bankami.
W sytuacji, gdy zostanie stwierdzone, że umowa kredytu frankowego jest nieważna, Frankowicze mają prawo do otrzymania wszystkich poniesionych wcześniej kosztów, w tym także świadczeń wynikających z rat odsetkowych. Ten wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest dużym wsparciem dla Kredytobiorców frankowych, którzy dzięki temu mogą oczekiwać całkowitego zwrotu poniesionych środków w przypadku anulowania umowy kredytowej.
Dodatkowo, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie sformułował bezpośrednio swojej opinii w kwestii przedawnienia zwrotu kapitału na korzyść Kredytodawcy. Jednak biorąc pod uwagę, wcześniej wypowiedzi TSUE można wywnioskować, że nie będzie liczenia momentu przedawnienia zwrotu kapitału na korzyść banku od chwili złożenia deklaracji przez Frankowicza w sądzie.
Trzeba jednak zauważyć, iż nie oznacza to automatycznego wydawania decyzji przez sądy krajowe o przedawnieniu żądań banku w całości. Spodziewa się, że TSUE orzeknie bardziej wyczerpujące stanowisko w tej sprawie 14 grudnia 2023 roku.