Kredyty frankowe a automatyczne zawieszenie rat
Prace nad ustawą frankową przewidują długo oczekiwane zmiany przez Frankowiczów. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie rozwiązań mających na celu odciążenie sądów, przyspieszenie procesów, a także zwiększenie ochrony Konsumentów. Najważniejszym aspektem jest automatyczne zawieszanie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych po wniesieniu pozwu do sądu. Zmiany mają przekształcić procedury prawne związane z kredytami frankowymi.
Automatyczne zawieszenie rat kredytu
Projekt ustawy frankowej przewiduje kluczowe rozwiązanie, które zakłada automatyczne wstrzymanie spłaty rat kredytowych w momencie złożenia pozwu przez Kredytobiorcę. Tym samym Frankowicze nie będą zobowiązani do złożenia wniosku o zabezpieczenie roszczenia, co zwykle wiąże się z długim oczekiwaniem na decyzję sądu. Rozwiązanie to przyspieszy procesy sądowe oraz odciąży Konsumentów od dodatkowych formalności.
Usprawnienie procedur sądowych
Zmiany procedur mają na celu ułatwienie i przyspieszenie rozpatrywania spraw frankowych. Nowe rozwiązania to m.in. orzekanie na posiedzeniach niejawnych, przesłuchiwanie świadków online czy możliwość rozliczenia umów przez sąd na wniosek Konsumenta. Wymienione działania skrócą czas trwania postępowań oraz zmniejszą ich koszty.
Wsparcie technologiczne sądów
Do programu „Sprawne sądy” wprowadzono projekt Digitalny Asystent Sędziego (DAS) wspierający sędziów i wspomagający procesy sądowe. System umożliwia digitalizację dokumentów, szybsze wyszukiwanie orzeczeń i korzystanie z kalkulatora do rozliczeń wzajemnych roszczeń stron. Nowoczesne narzędzia pozwolą zwiększyć efektywność pracy sędziów i przyspieszyć wydawanie wyroków.
Korzyści dla Frankowiczów i wymiaru sprawiedliwości
Automatyczne zawieszenie rat kredytu oraz uproszczenie procedur z pewnością przyniesie korzyści zarówno dla Frankowiczów, jak i dla sądów. Kredytobiorcy zyskają pewność prawną i możliwość odciążenia domowych portfeli, a wymiar sprawiedliwości zostanie odciążony od wszelkich formalności. Planowane zmiany mogą stać się wzorem dla dalszych działań legislacyjnych w obszarze ochrony Konsumentów.