Kredytobiorcy frankowi a Millenium Bank
Powrót do bloga 2023-03-04

Kredytobiorcy frankowi a Millenium Bank

Od dłuższego czasu polskie banki z klientami posiadającymi kredyty frankowe bardzo mocno walczą o zredukowanie portfela wadliwych kredytów. Przyczyn tego jest przynajmniej kilka:

  • banki przegrywają w sądach sprawy frankowe w 98%,

  • niebawem zapadnie decyzja w sprawie C – 520/21, w której TSUE uzna, ubieganie się banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, za bezprawne,

  • 16.02.2023 roku Rzecznik Generalny TSUE oznajmił, iż Frankowicze mają prawo żądać od banków zwrotu bezprawnie pobranych środków, waloryzacji należnych środków oraz odszkodowania.

 

W niektórych bankach, tak jak np. bank Millennium, w wyniku przegranych spraw frankowych oraz na skutek wakacji kredytowych, zgromadzone kapitały własne uległy znacznemu zmniejszeniu. Dlatego perspektywa korzystnego dla Frankowiczów orzeczenia TSUE to zapowiedź następnej fali pozwów, co z kolei będzie oznaczać obowiązek odmrażania kolejnych rezerw. Chociaż bank Millennium informuje w swoim rocznym finansowym sprawozdaniu, że ma możliwość zaabsorbować istniejące koszty będące rezultatem ryzyka prawnego kredytów frankowych, jednak nowo powstające koszty na skutek kolejnej fali pozwów, mogą być dla banku już znacznie kłopotliwe.

 

Obecnie bank Millenium realizuje plan naprawczy, który został ogłoszony w lipcu ubiegłego roku w wyniku obowiązku zaksięgowania jednorazowego kosztu wakacji kredytowych. Dlatego, nie ma nic dziwnego, w tym, że bankom zależy, aby chęć pozwania ich przez Frankowiczów była jak najmniejsza. Natomiast zainteresowanie ugodami powinno być jak największe.

 

Frankowicze, posiadający kredyt w banku Millennium spotykają się z wieloma próbami kontaktu ze strony banku. Kredytodawca proponuje im ugodę, czyli nakłania do przekształcenia kredytu frankowego na kredyt złotówkowy z opcją wyboru tymczasowo stałego oprocentowania. Frankowicz może więc na skutek tego spłacać raty w oparciu o stałą wartość nawet przez 10 lat.

 

Jeśli stopy procentowe wynosiłyby obecnie około 1-2%, duża grupa Kredytobiorców frankowych na pewno zastanawiałaby się nad tą propozycję. Jednak aktualna rzeczywistość ekonomiczne całkowicie nie zachęca Frankowiczów do zawierania porozumień, ponieważ w wielu sytuacjach prowadzi ona do podniesienia miesięcznej raty kredytu. Jeżeli kogoś nie stać na spłatę jednorazową resztę kredytu po jego przekształceniu na złotówki, nie ma żadnych korzyści w tym, aby zgadzać się na propozycję banku Millennium. Szczególnie nie, w sytuacji gdy może wejść z bankiem na drogę sądową i żądać:

  • unieważnienia umowy,

  • zwrotu bezprawnie pobranych świadczeń przez bank w walucie, w której Frankowicz je spłacał

  • ustawowych odsetek za zwłokę

  • wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.