Kolejny wyrok TSUE z 14 grudnia 2023 roku
W orzeczeniu do sprawy C-140/22 z dnia 7 grudnia bieżącego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił obowiązek wydania przez Frankowicza deklaracji w sądzie o woli anulowania umowy oraz jednocześnie doliczać ustawowe odsetki za zwłokę dopiero od chwili wydania tego oświadczenia.
Dnia 14 grudnia 2023 roku zapadł wyrok do sprawy C-28/22, w którym TSUE potwierdził, iż Kredytobiorcom przysługują ustawowe odsetki za opóźnienie już od momentu, gdy minie wyznaczony Kredytodawcy termin do zwrotu środków wynikających z nieważnej umowy.
Bank nie może wykorzystywać w tym celu zarzutu zatrzymania, aby pozbawić Frankowiczów odsetek za opóźnienie, które im się należą za cały okres trwania konfliktu.
Przypomnijmy, że banki w ostatnich latach masowo zgłaszają podczas postępowań sądowych zarzut zatrzymania, od którego zależy zwrot środków dochodzonych przez Frankowicza od wcześniejszego zaproponowania lub zapewnienia przez niego zwrotu na rzecz Kredytodawcy sumy kapitału zobowiązania. Rezultatem uwzględnienia przez sąd zawiadomienia przez bank zarzutu zatrzymania jest konieczność zgromadzenia przez Frankowicza kwoty równej wypłaconemu kapitałowi, aby rozliczyć się z bankiem oraz pozbawienie Kredytobiorcy frankowego prawa do odsetek za zwłokę.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący zarzutu zatrzymania oznacza, iż rozliczenia Frankowiczów z bankami po rozprawie sądowej będą mniej stresujące, ponieważ strony konfliktu będą miały możliwość rozliczenia się poprzez potrącenie wzajemnych żądań, do wysokości zobowiązania wyższego. Ponadto banki powinny już przygotowywać miliardy złotych na odsetki za zwłokę, które będą zobowiązani przeznaczyć dla Frankowiczów za dotychczasowe lata trwania konfliktów. Obecna stawka odsetek wynosi 11,25% w skali roku.
Po orzeczeniu TSUE z ubiegłego tygodnia stało się jasne, że sądy nie mają prawa zabierać Kredytobiorcom odsetek za czas do chwili wydania w sądzie deklaracji o woli anulowania umowy. Aktualnie wiadomo też, iż Kredytodawcy utracili kolejną możliwość na pozbawianie Frankowiczów odsetek, ponieważ nie mogą powoływać się na zarzut zatrzymania.