Kiedy uprawomocni się wyrok sądu w sprawie o franki?
Powrót do bloga 2024-05-26

Kiedy uprawomocni się wyrok sądu w sprawie o franki?

Wyrok prawomocny jest to taki wyrok, który nie zostanie już zmieniony. Dlatego jeżeli decyzja sądu się uprawomocni, będzie można egzekwować zasądzone należności.

 

W Polsce istniej reguła dwuinstancyjnego postępowania. Oznacza to, że od każdego wyroku sądu pierwszej instancji, przegrany ma prawo odwołać się do sądu drugiej instancji, w celu ponownego rozpatrzenia sprawa. Dla spraw frankowych środek odwoławczy stanowi apelacja, przy czym należy pamiętać, że aby jej wniesienie było efektywne, powinno się zrobić to w ustalonym terminie.

 

Orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie należą mu się żadne środki zaskarżenia, czyli rozwiązanie sprawy stanie się prawomocne w poniższych przypadkach.

 

  1. Po 7 dniach od daty ogłoszenia orzeczenia – w sytuacji, gdy żadna ze stron nie zawnioskuje o przygotowanie uzasadnienia wyroku.
  2. Po 14 dniach od daty otrzymania odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem – w sytuacji, gdy w tym czasie nikt nie złoży apelacji.
  3. Po 21 dniach od daty otrzymania odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem - w sytuacji, gdy w tym czasie nikt nie złoży apelacji, a sąd wydłuży termin do przygotowania uzasadnienia;
  4. Z datą wydania orzeczenia przez sąd drugiej instancji.

 

Na podstawie tych informacji można wywnioskować, że nie istnieje tylko jeden typowy terminu, po upływie którego dany wyrok się uprawomocni. W związku z tym należy na bieżąco sprawdzać postęp w sprawie, w celu ustaleniu kiedy wydana decyzja stanie się prawomocna.

 

Wyrok ogłoszony przez sąd pierwszej instancji uprawomocni się, gdy od tej decyzji, apelacja nie zostanie złożona, przy czym jest to nie jedyny przypadek. Bywa również tak, że strona niezdowolona z decyzji sądu zawnioskuje o apelację, jednak, gdy nie dokona tego w okresie przewidzianym ustawą, wtedy, apelacja nie będzie efektywna, a wydane orzeczenie stanie się prawomocne.

 

Odwołać się od orzeczenia wydanego przez sąd pierwszej instancji  może każda strona, przy czym nie jest to obowiązek. Oznacza to, że z prawa do apelacji od niepomyślnego werdyktu można zrezygnować. Zaskarżenie wyroku odsuwa w czasie uprawomocnienie. Dodatkowo należy pamiętać, że apelacja rodzi ryzyko, że sąd odwoławczy zmieni decyzję sądu pierwszej instancji. Natomiast z pozytywnych informacji, istotne jest, że werdykt sądu drugiej instancji natychmiast staje się prawomocny.

Najnowsze artykuły
2025-01-21
Sankcja Kredytu Darmowego a skutki dla społeczeństwa Masowe spory dotyczące sankcji kredytu darmowego mogą znacząco wpłynąć na stabilność banków oraz sytuację gospodarczą w Polsce.
2025-01-21
Nowy kryzys sektora bankowego

Skutki sankcji kredytu darmowego dla sektora bankowego oraz wymiaru sprawiedliwości.

2025-01-17
Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego jako pomocne narzędzie ochrony Konsumentów w przypadku błędnych zapisów w umowie kredytu.

2025-01-17
Sankcja kredytu darmowego – ważne informacje

Na czym polega sankcja kredytu darmowego? Jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać?