Już 15.06.2023 przełomowy wyrok TSUE!
Mało czasu pozostało bankom, aby nakłonić Frankowiczów na ugody, ponieważ już 15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosi werdykt dotyczący sprawy C-520/21. Wszystko wskazuje na to, że wtedy możliwość podpisania przez banki nowych ugód spadnie do minimum. Jeżeli TSUE poprze oponie swojego Rzecznika Generalnego, które zostało wydane 16 lutego bieżącego roku, banki w sądach nie będą miały już czego szukać. Wszystko dlatego, że wówczas ich zamysł zostanie odrzucony. Natomiast normą w sporach o kredyty frankowe będą wyroki orzekające o darmowym kredycie.
W sprawie wynagrodzenia dla Kredytodawców za bezumowne korzystanie z kapitału kredytu przez Kredytobiorców frankowy, Rzecznik Generalny TSUE twierdzi, że banki nie mają prawa ubiegać się o taką opłatę, ponieważ umowa w sądzie upadła z ich winy, a dokładnie z powodu zawartych w nich klauzul abuzywnych. Taka sytuacja byłaby niezgodna z unijnym prawem.
Zdaniem Rzecznika Generalnego, bank może jedynie ubiegać się od Frankowiczów, po anulowaniu umowy, o odsetki, które przysługują im za opóźnienie, naliczane od chwili wezwania Kredytobiorcy frankowego do zwrotu bezprawnie otrzymanego kapitału.
Natomiast według Rzecznika Generalnego Frankowicze mają możliwość wystosowanie w stosunku do banków kolejne roszczenia ponad zwrot oddanej w ratach kwoty. Rzecznik ma tutaj na myśli wynagrodzenie za to, że Kredytodawcy korzystali bezprawnie ze środków pieniężnych przekazanych przez Kredytobiorców lub o waloryzację świadczeń.
Frankowicze mogliby również starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Ważne jest to, że, Rzecznik Generalny TSUE nie przesądza, czy te kolejne korzyści dla Kredytobiorców frankowych byłyby im należne, on tylko daje do zrozumienia, że tego typu roszczenia nie będą sprzeczne z unijnym prawem. Analizowanie zasadności roszczeń Frankowiczów wobec banków stałoby w kwestii krajowych sądów.