Jednolity wzorzec ugody frankowej – co to oznacza?
Powrót do bloga 2024-07-01

Jednolity wzorzec ugody frankowej – co to oznacza?

W projekcie nowej ustawy frankowej zaplanowane jest m.in. sporządzenie jednolitego wzorca ugody. Dzięki niemu zwiększyłoby się bezpieczeństwo Kredytobiorców frankowych, którzy zdecydują się na kompromisowe rozwiązanie konfliktu. Natomiast bankom zapewniałoby to zminimalizowanie zagrożenia późniejszego podważania zawartych porozumień. Według Ministerstwa Sprawiedliwości ugody w dalszym ciągu będą nieprzymuszone, a Frankowicze nie stracą prawa do ewentualnego sądzenia się z bankami. 

 

Ministerstwo Sprawiedliwości ma zamiar w treści porozumienia umieścić klauzule informującą Frankowicza, z czego rezygnuje podpisując ugodę z Kredytodawcą, a więc podaje jakie korzyści uzyskałby w efekcie procesowania się z bankiem. Zawartość wzorca nie będzie posiadać klauzul abuzywnych. 

 

Resort sprawiedliwości podkreśla, że  chce, aby porozumienia były podpisywane w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru finansowego, bądź przy udziale Rzecznika Finansowego, po czym zatwierdzane przez sądy.  Oczywiście warunki ugód w dalszym ciągu byłby indywidualnie negocjowane z Frankowiczami.

 

Pan Tadeusz Białek, przewodniczący ZBP przekonuje, że sektor bankowy jest za jednolitym wzorcem ugody, którego zawartość znajdowałaby się w ustawie, bądź tworzyłaby załącznik do niej. Banki nie przedstawiają jednak swojego zdania dotyczącego atrakcyjniejszych dla Kredytobiorców frankowych warunków porozumień, a także propozycji ugodowej dla byłych Frankowiczów, którzy spłacili swoje zadłużenia w całości. Ta kwestia jest dopiero rozpatrywana.

 

Banki do chwili obecnej niechętnie proponowały ugody byłym Frankowiczom. Spłaconych zobowiązań frankowych może być nawet kilkaset tysięcy, czyli mowa tu o zyskach w wysokości kilku miliardów złotych. Oczywiste jest, że banki tak łatwo z tego nie zrezygnują. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie porozumienia ZBP z MS w sprawie porozumień dla byłych Frankowiczów.

 

Niedawno pojawiały się też informacje w odniesieniu do potencjalnie lepszych warunków porozumień dla Kredytobiorców sądzących się z bankami. Celem tego jest zachęcenia tych Frankowiczów do zrezygnowania z dalszego procesowania się, tym bardziej, że banki już od pewnego czasu coraz bardziej ustępują Kredytobiorcom, ale dopiero na etapie postępowania sądowego. Zdarza się, że ci sami Frankowicze po wniesieniu pozwu dostają od banku kilka coraz bardziej korzystniejszych ofert ugodowych.

 

Jeżeli nastąpi przyjęcia sytuacji, że w sądach znacznie polepszą się warunki porozumień, a dodatkowo funkcjonowanie sądów zostanie udoskonalone, to prawdopodobnie nastąpi kolejna ogromna fala nowych pozwów. A niestety nie jest to główny celem reformy, do którego przygotowuje się się Ministerstwo Sprawiedliwości.

Najnowsze artykuły
2025-01-21
Sankcja Kredytu Darmowego a skutki dla społeczeństwa Masowe spory dotyczące sankcji kredytu darmowego mogą znacząco wpłynąć na stabilność banków oraz sytuację gospodarczą w Polsce.
2025-01-21
Nowy kryzys sektora bankowego

Skutki sankcji kredytu darmowego dla sektora bankowego oraz wymiaru sprawiedliwości.

2025-01-17
Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego jako pomocne narzędzie ochrony Konsumentów w przypadku błędnych zapisów w umowie kredytu.

2025-01-17
Sankcja kredytu darmowego – ważne informacje

Na czym polega sankcja kredytu darmowego? Jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać?