Jakie korzyści zyskają Frankowicze w 2025 roku?
Powrót do bloga 2025-01-04

Jakie korzyści zyskają Frankowicze w 2025 roku?

W 2025 roku przewiduje się korzystne zmiany u Kredytobiorców frankowych, które mogą wpłynąć na decyzje o kierowaniu spraw przeciwko bankom na drogę sądową. Wynikają one z ostatnich orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, działań Ministerstwa Sprawiedliwości, a także strategii przyjmowanych przez banki.

 

Frankowe prognozy na 2025 rok

Kredytobiorcy frankowi, którzy zakwestionowali klauzule przeliczeniowe w swoich umowach w 2022 roku, mogą spodziewać się wezwań do zwrotu kapitału przez banki. Takie żądania mogą otrzymywać osoby, które w pełni spłaciły swoje zobowiązania, co może skłonić do podjęcia kroków prawnych. Sektor bankowy stosuje bowiem strategię, która zmusza Klientów do zajęcia stanowiska – poprzez podpisanie ugody, zrzeczenie się roszczeń lub złożenie pozwu.

Instytucje finansowe mogą kontynuować lub rozszerzyć dotychczasową praktykę rezygnacji z apelacji od niekorzystnych dla nich wyroków, jeśli Ministerstwo Sprawiedliwości nie wprowadzi rozliczania z Kredytodawcami według tzw. teorii salda.

W 2025 roku możliwe jest wydanie przez TSUE kluczowego wyroku dotyczącego przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału. Jeśli Trybunał uzna, że roszczenia zgłaszane po terminie nie mogą być uwzględniane przez sądy krajowe, wtedy Kredytobiorcy zyskają prawo do darmowych kredytów oraz bezkosztowego utrzymania nabytych nieruchomości.

Nie można wykluczyć pozwów składanych przez Frankowiczów, którzy podpisali ugody z bankami, lecz czują się wprowadzeni w błąd co do warunków porozumienia. Jeżeli wymiar sprawiedliwości uzna, że banki nie dopełniły obowiązków informacyjnych, sektor bankowy może stanąć w obliczu poważnych konsekwencji finansowych.

 

Przychylność instytucji

Warto wziąć pod uwagę fakt, iż Konsumenci mają przychylność kluczowych instytucji prawnych i nadzorczych tj. Ministerstwo Sprawiedliwości, Sąd Najwyższy, TSUE, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Rzecznik Finansowy. Wsparcie sektora bankowego ogranicza się jedynie do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która nie dysponuje inicjatywą legislacyjną, co osłabia możliwości banków w forsowaniu korzystnych dla siebie zmian prawnych.

 

Obecna sytuacja wskazuje na to, że 2025 rok zapowiada się korzystnie dla Kredytobiorców frankowych, którzy mogą liczyć na przychylność instytucji i potencjalnie przełomowe orzeczenia sądowe. Decyzje dotyczące składania pozwów mogą mieć istotny wpływ na sytuację sektora bankowego, w tym poziom rezerw kwartalnych i dalszy rozwój tzw. sagi frankowej.

Najnowsze artykuły
2025-01-21
Sankcja Kredytu Darmowego a skutki dla społeczeństwa Masowe spory dotyczące sankcji kredytu darmowego mogą znacząco wpłynąć na stabilność banków oraz sytuację gospodarczą w Polsce.
2025-01-21
Nowy kryzys sektora bankowego

Skutki sankcji kredytu darmowego dla sektora bankowego oraz wymiaru sprawiedliwości.

2025-01-17
Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego jako pomocne narzędzie ochrony Konsumentów w przypadku błędnych zapisów w umowie kredytu.

2025-01-17
Sankcja kredytu darmowego – ważne informacje

Na czym polega sankcja kredytu darmowego? Jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać?