Jakie korzyści daje unieważnienie umowy frankowej?
W ostatnim czasie pojawiają się informacje, że pozywanie banków oraz wygrywanie spraw przez Frankowiczów, a tym samym unieważnienie umowy frankowej, jest dla tych Kredytobiorców bardzo niekorzystne. Wynika z nich, że koniec rozprawy sądowej oznacza początek kolejnych zmagań na sali sądowej, jednak tym razem to instytucje bankowe będą pozywać Frankowiczów, którym udało się unieważnić umowy kredytowe.
Prawnicy w całym kraju uspokajają, że tego typu informacje są nieprawdziwe, a ich celem jest zniechęcenie Kredytobiorców frankowych do zaprzestania składania pozwów przeciw instytucjom bankowym.
Anulowanie umowy kredytowej to początek nowego etapu w życiu pozbawionego obciążania jakim jest kredyt frankowy. Odnosi się to do kredytów aktywnych oraz tych całkowicie już spłaconych.
Jeżeli Frankowicz wygra sprawę i uzyska wyrok prawomocny, jednocześnie oznacza to koniec konfliktu z bankiem. Taki Kredytobiorca nie będzie już musiał spłacać kredytu. Jedynie będzie zobligowany, aby rozliczyć się z bankiem z wielkości zapożyczonego kapitału.
Jeżeli ostateczna decyzja zostanie wydana według tzw. teorii dwóch kondykcji, wówczas bank będzie zmuszony oddać Kredytobiorcy całość rat, które zostały wpłacone, natomiast później będzie mógł się domagać od Frankowicza zwrócenia pożyczonego kapitału.
W przypadku gdy raty wpłacono w CHF, wtedy bank jest zobowiązany zwrócić całą sumę w walucie franka szwajcarskiego bądź równoważność w złotówkach, oczywiście uwzględniając obecny kurs walutowy. Jest to dla Frankowiczów bardzo korzystne, ponieważ aktualnie kurs franka oscyluje w granicach 5 złotych, a wcześniej, gdy raty były spłacane, był dużo niższy.
Inna korzyść dla Frankowiczów wynika z ustawowych odsetek za opóźnienie, uiszczonych przez bank za okres trwania rozprawy sądowej. Aktualnie wynoszą 12%, ale po podwyżce stóp procentowych mogą wzrosnąć.
Jedno jest pewne: decyzja o anulowaniu umowy frankowej była, jest i będzie zawsze sprzyjająca zarówno w przypadku aktywnego kredytu, a także całkiem spłaconego zobowiązania.