Jak zawiesić spłacanie rat kredytu frankowego?
Powrót do bloga 2024-04-21

Jak zawiesić spłacanie rat kredytu frankowego?

Nie każdy Frankowicz wie, że istnieje możliwość legalnego zaprzestania spłacania kredytu zanim zostanie on unieważniony. Aby do tego doszło, należy postarać się o uzyskanie od sądu zabezpieczenia w postępowaniu prowadzonym przeciw Kredytodawcy. Udzielenie omawianej ochrony możliwe jest we wszystkich sprawach cywilnych, a ostatnio coraz częściej korzystają z tego Frankowicze.

 

Każdy Kredytobiorca frankowy podczas trwania sporu sądowego ma prawo domagać się udzielenia mu zabezpieczenia na okres trwania procesu. Wówczas polega to na odroczeniu obowiązku spłaty w kolejnych miesiącach rat kredytu do momentu, gdy sąd orzeknie prawomocne unieważnienie umowy kredytu frankowego. Dzięki temu Frankowicz przestaje spłacać swoje zadłużenie, a Kredytodawca nie może obciążyć żadnymi negatywnymi konsekwencjami.

 

Bank nie ma prawa wypowiedzieć podpisanej z Frankowiczem umowy kredytowej oraz nie ma prawa zgłosić swojego Klienta do Biura Informacji Kredytowej i Biura Informacji Gospodarczej w związku z zaległościami w spłacie kredytu. Dlatego takie zabezpieczenie daje Frankowiczowi ulgę oraz umożliwia oczekiwanie w spokoju na wyrok sądu, nawet gdy proces sądowy się przedłuża.

 

Uzyskanie zabezpieczenia w sprawie frankowej wiąże się z koniecznością złożenia wniosku. Frankowicz musi uprawdopodobnić swoje żądanie, a także interes prawniczy w udzieleniu ochrony. Uprawdopodobnienie jest narzędziem mniej pracochłonnym niż udowodnienie, ponieważ uprawdopodobnienie przedstawia, zamiast pewności, jedynie wiarygodność określonego faktu, co oznacza, że nie wymaga ścisłych formalności dowodowych.

 

Uprawdopodobnienie żądania może odbyć się w dowolny sposób. Najważniejsze, aby dało sądowi fundament do przypuszczenia o występowaniu roszczenia. Kredytobiorca frankowy musi zaprezentować i uargumentować twierdzenia, które są podstawą dochodzonego żądania. Zwykle nie jest to trudne, ponieważ same roszczenia, odnoszące się do anulowania umowy, znajdujące się w pozwie, są wystarczające do uprawdopodobnienia istniejącego żądania.

 

Innym warunkiem otrzymania zabezpieczenia jest unaocznienie interesu prawnego. Według Kodeksu postępowania cywilnego przysługuje ono w sytuacji, gdy brak ochrony uniemożliwi bądź utrudni wykonanie wydanego w sprawie wyroku albo uniemożliwi bądź utrudni osiągnięcie efektu postępowania w sprawie.

 

Jeżeli chodzi o sprawy frankowe przedstawia się, iż kontynuowanie spłaty kredytu nieważnej umowy frankowej, narusza interes prawny Frankowicza. Dodatkowo zabezpieczenie stanowi jedyny sposób, aby Kredytobiorca frankowy nie pogłębiał swojej straty, powstałej na skutek zawarcia bezprawnej umowy.

 

Interes prawny w uzyskaniu zabezpieczenia jest powiązany z osiągnięciem celu procesu sądowego, którym jest eliminacja z obrotu prawnego nieważnej umowy. Zabezpieczenie chroni Kredytobiorcę frankowego przed kolejnymi, negatywnymi skutkami stosowania w stosunku do nieważnej umowy.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.