Jak wybrać korzystną ofertę kancelarii frankowej?
Jednym z ważniejszych wyznaczników przy wyborze kancelarii prowadzącej sprawy frankowe są koszty obsługi prawnej. W związku z tym warto porównać oferty kilku sprawdzonych i doświadczonych kancelarii. Dobrą strategią na porównanie propozycji jest poproszenie wybranych kancelarii o wycenę własnej sprawy frankowej, a następnie przedstawienie tego na piśmie lub wysłanie mailem.
Dodatkowo zanim nastąpi podpisanie umowy należy poprosić kancelarię o przedstawienie projektu umowy zlecenia obsługi prawnej, przy czym muszą się w niej znaleźć się wszystkie najważniejsze dane. Chodzi głównie o sprawę wynagrodzenia dla kancelarii, co powinno być wyszczególnione w sposób jasny i czytelny dla Frankowicza. Potencjalne wątpliwości powinno się wyjaśnić z prawnikiem jeszcze przed podpisaniem umowy.
Najkorzystniejszą dla Kredytobiorców frankowych możliwością wynagrodzenia dla kancelarii jest stałe honorarium, którego kwota podana jest w umowie. Chociaż częściej można spotkać formę uposażenia stanowiącego kombinację opłaty wstępnej, płatnej z góry, i premii za sukces, która jest opłacana po wygraniu postępowania sądowego.
Złudne bywają propozycje z zerową albo bardzo małą opłatą wstępną oferowane tylko i wyłącznie przez pseudokancelarie. Jest to niestety pułapka, ponieważ po wygraniu postępowania sądowego taka kancelaria wymaga zapłaty w wysokości kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkuset tysięcy złotych.
W sytuacji gdy sąd weźmie pod uwagę zgłoszony przez Kredytodawce zarzut zatrzymania lub potrącenia, trzeba liczyć się z obowiązkiem zwrotu bankowi niedopłaty (jeżeli suma spłat nie przewyższyła kwoty użyczonego kapitału) a także zapłaty kancelarii frankowej z własnej kieszeni ogromnej premii za sukces.
Aby nie narobić sobie sporych kłopotów należy zwrócić uwagę na stawkę procentową premii (zwykle jest to 3-5% w doświadczonych kancelariach frankowych), natomiast w pseudokancelariach może osiągać wartości nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu procent. Należy także dowiedzieć się od jakiej sumy jest naliczana oraz czy podpisana z kancelarią umowa ma ustaloną górną granicę premii.
Poza podanymi wcześniej składnikami wynagrodzenia tj. opłatą wstępną i premią za sukces, dobre kancelarie frankowe dodatkowo mogą pobierać opłaty m.in. za udział prawnika w postępowaniu sądowym, za przygotowywanie pism procesowych, czy za dojazd do sądu. Dlatego zawsze przed podpisaniem umowy, trzeba dokładnie ją przeczytać i przeanalizować pod kątem różnych dodatkowych opłat i zastanowić się czy jest to opłacalne.