Jak obecnie wygląda sytuacja Frankowiczów?
Sytuacja Frankowiczów obecnie wygląda bardzo dobrze. Polskie sądy codziennie wydają wyroki, które unieważniają wadliwe umowy frankowe, a większość z nich są to wyroki prawomocne. Kredytobiorcy frankowi wygrywają w 98%. Natomiast okres oczekiwania na werdykt sądu nieustannie się skraca. Kancelariom frankowym udaje się coraz częściej uzyskać prawomocny wyrok w czasie od 1 do 1,5 roku od momentu wniesienia pozwu.
Z pewnością położenie Frankowiczów poprawiła niekorzystna dla banków opinia wydana przez Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca sprawy C-520/21 przedstawiona w dniu 16 lutego 2023 roku. Część ekspertów twierdzi, że ta opinia stanowi powód ogromnej liczby nowych pozwów w okresie od początku stycznia do końca marca 2023 roku. Dodatkowo trzeba podkreślić, że zebranie i przygotowanie wszystkich dokumentów, które są konieczne do złożenia sprawy oraz sporządzenie pozwu trwa średnio około 3 miesięcy.
W związku z tym wpływ poglądu Rzecznika Generalnego TSUE na ilość pozwów będzie odczuwalny raczej za kilka miesięcy. Oczywiste jest również to, że impulsem do jeszcze większego działania Frankowiczów będzie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego ogłoszenie odbędzie się 15 czerwca 2023 roku. Jeżeli decyzja będzie zgodna z opinią Rzecznika TSUE – co jest bardzo prawdopodobne, wówczas do sądów może trafić ogromna ilość pozwów założona przez Kredytobiorców frankowych przeciwko bankom.
Przy okazji warto zauważyć, że liczba aktywnych kredytów frankowych utrzymuje się na poziomie około 292,4 tysięcy, a ogólna ilość wszystkich tego rodzaju umów zawarta w Polsce wynosi około 700 tysięcy. Oznacza to, że potencjał do sądzenia się z bankami jest olbrzymi. Dodatkowo do sądów mogą ruszyć również Frankowicze, którzy już całkowicie spłacili swój kredyt. Jednak banki dla tych osób nie posiadają żadnej pojednawczej oferty, czyli droga sądowa jest ostateczną i jedyną możliwością na rozliczenie wadliwej umowy w uczciwy sposób.
Aby dopełnić obraz pozycji Frankowiczów należy jeszcze nadmienić, że 15 czerwca bieżącego roku ma zapaść przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej również inna decyzja dotycząca sprawy C-287/22 o zabezpieczenie roszczeń kredytu frankowego zaciągniętego w Getin Banku, który aktualnie od kilku miesięcy ulega przymusowej restrukturyzacji.
Ten wyrok będzie miał dość duże znaczenie nie tylko dla Frankowiczów w tym banku, ale również dla tych Kredytobiorców frankowych, którzy biorą pod uwagę złożenie pozwu razem z wnioskiem o sądowe zablokowanie spłaty rat. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecyduje czy sąd ma prawo odmówić zabezpieczenia ze względu na spłacony tylko częściowo kapitał kredytu, a także dobrą sytuację finansową banku.