Jak długo trwa proces frankowy?
Powrót do bloga 2022-08-19

Jak długo trwa proces frankowy?

Każda rozprawa sądowa jest inna, dlatego też różny jest czas ich trwania. Sprawy frankowe, które teoretycznie są do siebie podobne, również mogą się różnić długością procesu sądowego, nawet jeżeli są prowadzone przez tego samego sędziego. Kierując sprawę do sądu należy pamiętać, że czas jej trwania zależy od kilku ważnych elementów.

 

1. Wiedza sędziego na temat spraw frankowych

W przypadku, gdy sędzia bardzo dobrze zna sprawy frankowe oraz rozumie problem Frankowiczów z wadliwymi umowami kredytowymi, wówczas będzie miał pojęcie jakie argumenty są niezbędne, a których można nie uwzględniać. Taka wiedza znacznie skraca czas postępowania sądowego, ponieważ pomijane są elementy nieistotne.

 

2. Strategia działania prawników

Pełnomocnicy, którzy reprezentują Kredytobiorców frankowych zwykle działają tak, aby jak najszybciej i najsprawniej zakończyć postępowanie sądowe. Z kolei pełnomocnicy banków działają odwrotnie, celowo wydłużają cały proces, aby trwał jak najdłużej. Jeżeli sąd zauważy bezpodstawne przedłużanie rozprawy ze strony pełnomocników banków, co zwykle nie uchodzi uwadze prawnikom Frankowiczów, wówczas taki proces zakończy się szybciej.

 

3. Odwołanie się od wyroku sądu I instancji

Większość spraw frankowy, bo aż przeszło 90% są korzystne dla Frankowiczów już po procesach sądowych w I instancji. Jednak w naszym kraju istnieje obowiązek postępowań w sądach II instancji. Oznacza to, że strona przegrana w sądzie może się odwołać, czyli złożyć apelacje. Wykorzystują to banki, co sprawia, że uzyskanie wyroku prawomocnego korzystnego dla Frankowiczów wydłuża się o kilka miesięcy.

 

4. Obłożenie zarówno sądu, jak i sędziego

Sprawy Frankowiczów przeciwko bankom są zwykle prowadzone przez określonych sędziów. Dlatego im więcej procesów sądowych ma do rozpoznania ustalony sędzia, tym na ostateczną decyzję będzie trzeba poczekać nieco dłużej. Frankowicze nie mają wpływu na wybór sędziego, tym samym nic nie mogą z tym zrobić.

 

5. Obowiązek przeanalizowania większej ilości dowodów z zeznań świadków

Sędzia orzekający podejmuje decyzję jakie dowody zostaną w rozprawie sądowej dopuszczone. Bywają czasem takie sprawy umów frankowych, które potrzebują bardziej szczegółowego przeprowadzenia procesu sądowego i przeanalizowania dodatkowych dowodów, czy też przesłuchania większej ilości świadków. A co za tym idzie, całe postępowanie się przedłuża.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.