Jak banki radzą sobie w sądach?
Dokładna analiza kwartalnych sprawozdań największych banków giełdowych, udowadnia, skąd się bierze ogromna zawziętość sektora bankowego w rozpowszechnianiu wśród Kredytobiorców porozumień frankowych. Kredytodawcy nierzadko sygnalizują, jak radzą sobie w bataliach sądowych dotyczących kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich.
Na dodatek duże kancelarie zajmujące się sprawami frankowymi, z własnej inicjatywy zbierają informacje o zakończonych, a także o jeszcze toczących się postępowaniach, w celu zilustrowania opinii publicznej realistycznego przebiegu krajowego konfliktu o franki szwajcarskie. Ustalono, iż w I półroczu bieżącego roku polskie sądy wydały 8,1 tys. orzeczeń w sprawach frankowych, przy czym tylko 199 z nich padło na korzyść banków.
Nie da się nie zauważyć, że Kredytodawcom w sporze o umowy kredytów frankowych idzie raczej kiepsko. Świadczą o tym dane odnoszące się do takich banków jak mBank, Millennium Bank oraz PKO BP. To właśnie te trzy banki są najczęściej pozywane przez Kredytobiorców frankowych, dlatego pod tym względem dominują nad innymi bankami.
Sam mBank przegrał wciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku 1411 postępowań sądowych dotyczących spraw frankowych, wygrał natomiast zaledwie 26 spraw. PKO BP i Millennium Bank uzyskały w tym samym czasie po 1210 wyroków w swoich sprawach frankowych, przy czym zwycięstwo otrzymały tylko po dwadzieścia kilka razy. Zaraz po nich miejsce zajął bank BPH S.A. z 989 orzeczeniami, Raiffeisen posiadający na swoim koncie 886 werdyktów, a także Getin Noble Bank, który w tym samym okresie otrzymał decyzji w 797 sprawach.
To, czym powinny martwić się banki, to podejście sądów do rozwodzenia się nad klauzulami abuzywnymi w podważanych umowach. Odfrankowienia kontraktów frankowych, które były zaledwie kilka lat temu bardzo popularnym rozwiązaniem, aktualnie odchodzą w niepamięć i stanowią tylko 3,5% spośród pozytywnych dla Frankowiczów wyroków. Wśród sukcesów Kredytobiorców frankowych przeważają całkowite unieważnienia umów, co stanowi prawie 97% pomyślnych dla Frankowiczów orzeczeń.