Imponujący III kwartał 2023 roku dla Frankowiczów
Powrót do bloga 2023-11-19

Imponujący III kwartał 2023 roku dla Frankowiczów

Z informacji uzbieranych przez jedną z kancelarii zajmującej się umowami Frankowiczów wiemy, że III kwartał bieżącego roku obfitował w orzeczenia sądów dotyczących spraw frankowych. Od czerwca do końca sierpień 2023 roku w całym kraju zapadło przynajmniej 3.055 werdyktów, a w tym prawie 525 było prawomocnych. W porównaniu z 2022 roku jest aż o około 47% więcej.

 

Ważną informacją jest również to, że ponad 96% stanowiło zwycięstwo Kredytobiorców frankowych, czyli niewiele ponad 2.945 wyroków. Banki natomiast zwyciężyły jedynie w prawie 105 sprawach – około 3,4%. Z kolei kilka spraw, sądy odwoławcze, przekazały do sądów I instancji, w celu ponownego rozpatrzenia. Z tych danych wyraźnie wynika, że od początku tego roku utrzymuje się na tym samym poziomie wysoka ilość spraw wygranych prawomocnie przez Frankowiczów – około 99%.

 

Umocniona, sprzyjająca Frankowiczom linia orzecznicza krajowych sądów oraz następne wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pogłębiające ich położenie w sądach inspirują coraz więcej Kredytobiorców frankowych do wejścia z bankiem na drogę sądowe, tj. złożenia pozwu, a następnie rozpoczęcia walki o unieważnienie wadliwej umowy kredytu frankowego. Z kwartalnych raportów ośmiu Kredytodawców giełdowych wynika, iż na koniec września 2023 roku przeciwko tym ośmiu bankom toczyło się ponad 100 tys. sądowych spraw frankowych.

 

Z kalkulacji wynika, iż liczba trwających postępowań w sądach dotyczących umów kredytów frankowych przeciwko wszystkim Kredytodawcom frankowym może wynosić już blisko 150 tysięcy. Pod koniec czerwca Związek Banków Polskich poinformował, że ilość tych spraw wynosiła wtedy 136 tys. Natomiast w III kwartale 2023 roku przybyło przynajmniej 10 tysięcy nowych pozwów.

 

Stanowi to największy wzrost w ciągu ostatnich dwóch lat. Z pewnością przyczyną tego są głównie dwa wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzyjające Frankowiczom. Mowa tu o wyroku z 15 czerwca 2023 r. dotyczącego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału, a także zabezpieczenia roszczeń w postaci zablokować spłaty rat na okres trwania procesu.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.