Frankowicze a zwiększenie zysków z postępowań sądowych
Na początku maja 2021 r. weszła w życie uchwała 7 sędziów SN nr III CZP 6/21, wprowadzając ideę deklaracji Kredytobiorcy o woli unieważnienia umowy. Od daty wydania tego oświadczenia naliczane były przysługujące Kredytobiorcy odsetki. Ponieważ oświadczenie to wydawane było podczas procesu sądowego, ale na dalszym jego etapie, Frankowicz był pozbawiany znacznej części odsetek naliczanych za okres do dnia złożenia tej deklaracji.
Innym podstępem związanym z utratą przez Kredytobiorców frankowych prawa do odsetek było masowe zgłaszanie przez Kredytodawców zarzutu zatrzymania. Uznanie przez sąd tego zarzutu skutkowało całkowitym pozbawieniem Frankowiczów prawa do ustawowych odsetek za zwłokę.
W grudniu 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakończył stosowanie tych praktyk przez sektor bankowy. W wyroku z 7 grudnia 2023 r. do sprawy C-140/22 TSUE oznajmił, iż pomysł odnoszący się do obowiązku wydania przez Kredytobiorcę dodatkowego oświadczenie jest błędny i niezgodny z zapisami Dyrektywy 93/13 o ochronie konsumentów. Następnie w kolejnym wyroku z dnia 14 grudnia 2023 r. do sprawy C-28/22 TSUE sprzeciwił się braniu pod uwagę przez sądy zgłaszanego podczas postępowań przez Kredytodawców zarzutu zatrzymania, z zamiarem pozbawienia Frankowicza prawa do ustawowych odsetek za zwłokę.
Za sprawą decyzji TSUE przedstawionych w grudniu ubiegłego roku, sądy zostały zobligowane do naliczania przysługujących Frankowiczom odsetek za opóźnienie w sposób uwzględniający stare zasady. Zadziałało to niekorzystnie wobec banków, przez co sektor został zmuszony do dalszego powiększana rezerw frankowych.
W efekcie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Kredytobiorcy frankowi mają prawo do odsetek za zwłokę od dnia, który nastąpił po tym jak poddali w wątpliwość umowę frankową za cały okres trwania konfliktu, aż do dnia otrzymania odsetek od banku.
Zazwyczaj konflikty frankowe ciągną się kilka lat. Za każdy rok trwania konfliktu przysługują Kredytobiorcom ustawowe odsetki za zwłokę od kwoty żądań wobec banku. Ich stawka zgodnie z art. 481 kc jest równa sumie stopy referencyjnej NBP i 5,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna NBP obecnie wynosi 5,75%, co oznacza, że stawka odsetek za opóźnienie stanowi 11,25%.
Jest to ogromna korzyść dla Kredytobiorców frankowych. W sytuacji, gdy postępowanie sądowe ciągnie się kilka lat, wówczas po prawomocnej wygranej z Kredytodawcą, Frankowicze otrzymuje nawiązkę w postaci kilkudziesięciu procent do swoich dochodzonych roszczeń.