Czy z wakacji kredytowych skorzystają Frankowicze?
Powrót do bloga 2022-07-29

Czy z wakacji kredytowych skorzystają Frankowicze?

Niedawno przez Sejm została uchwalona ustawa dotycząca wakacji kredytowych. Będą z nich mogły skorzystać osoby, które zaciągnęły w bankach kredyty hipoteczne. Ustawa ta ma wejść w życie 1 sierpnia bieżącego roku.

 

Wakacje kredytowe dają możliwość odroczenia spłaty ośmiu rat (w 2022 r. - 4 miesięczne raty i w 2023 r. - również 4 miesięczne raty). Odnoszą się one do kredytów mieszkaniowych.

 

W Ustawie dotyczącej wakacji kredytowych jest wyraźnie napisane, że "na wniosek konsumenta kredytodawca zawiesza spłatę kredytu hipotecznego udzielonego w walucie polskiej, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż waluta polska". Świadczy to o tym, że Frankowicze nie skorzystają z tego udogodnienia.

 

Dla Frankowiczów istotny problemem stanowi ryzyko kursowe, ponieważ kurs franka ponownie oscyluje w granicach 5 zł. Pocieszeniem dla tych Kredytobiorców jest fakt, iż oprocentowanie ustala się biorąc pod uwagę ujemną stawkę referencyjną.

 

Na jakie wsparcie mogą liczyć Frankowicze?

 

  • Rozmowy z bankami

Frankowicze mają możliwość prowadzenia rozmów z bankami od października 2021 roku. Mediacje odbywają się przy udziale Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF. Od października 2021 roku do początku czerwca 2022 roku KNF otrzymało przeszło 23 tysiące umów o mediację. KNF podaje, że w tym czasie sfinalizowano 20,3 tysiące postępowań, a 15 tysięcy z nich zakończyło się ugodą z bankami.

Jednak zainteresowanie Kredytobiorców mediacjami znaczenie spadło ze względu na niekorzystne propozycje banków. Kancelarie twierdzą, że kierując sprawę do sądu, Frankowicze otrzymają znacznie lepsze korzyści, m.in. unieważnienie całościowe umowy, a to z kolei może spowodować zakończenie spłaty pożyczki.

 

  • Skierowanie sprawy na drogę sądową

Frankowicze często podejmują decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową. Tylko od stycznia do marca bieżącego roku złożono do sądów 16 563 nowych pozwów. Dzieje się tak dlatego, że decyzję o prawomocnym unieważnieniu zadłużenia można uzyskać nawet w ciągu od 1 roku do 2 lat. Jest to dla nich najlepsze wyjście z problematycznej sytuacji.

 

  • Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Kredytobiorcy spłacający kredyty we frakach, podobnie jak osoby spłacające kredyty mieszkaniowe w złotówkach, mają możliwość skorzystania z pomocy udzielanej przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który działa przy Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Aby móc skorzystać z tej pomocy, trzeba spełnić jeden z podanych warunków:

  1. Przynajmniej jeden z Kredytobiorców jest bezrobotny.

  2. Raty miesięczne zadłużenia przekraczają 50% osiąganych dochodów w miesiącu.

  3. Miesięczny dochód w 2022 roku po odjęciu kosztów kredytu (jednej raty) nie przekracza:

  • w gospodarstwach jednoosobowych 1552 zł/osobę,

  • w gospodarstwach wieloosobowych 1200 zł/osobę.

 

Wsparcie wpłacane jest w wysokości do 2 tysięcy złotych na miesiąc przez 3 lata (maksymalnie). Zwrot takiego wsparcia następują po 2 latach od otrzymania ostatniej miesięcznej raty pomocy. Jeżeli pożyczka będzie spłacana w terminie, wówczas może zostać częściowo anulowana.

 

Jak widać, do tej pory nie pojawiło się żadne konkretne rozwiązanie, aby pomóc Frankowiczom. Również nie ma żadnych oznak, że w przyszłości takie propozycje pomocy się pojawią.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.