Czy rok 2023 będzie dobrym rokiem na proces sądowy z bankiem?
Czy w sytuacji, gdy sąd prawomocnie unieważni umowę kredytu frankowego, banki powinni otrzymać coś więcej poza zwrotem wartości zadłużenia? Odpowiedź na to pytanie przyjdzie być może już wkrótce. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmuje się właśnie sprawą, która dotyczy określenia sposobu rozliczeń między Kredytodawcą a Kredytobiorcą po anulowaniu umowy kredytowej.
12 października 2022 roku w Luksemburgu odbyło się pierwsze przesłuchanie. Kolejnym ruchem będzie wydanie opinii przez Rzecznika Generalnego, co prawdopodobnie nastąpi 16 lutego 2023 roku. TSUE ostateczną decyzję podejmie w połowie bieżącego roku.
Eksperci prawni twierdzą, że werdykt TSUE będzie korzystny dla Frankowiczów. W swojej decyzji powołują się na treść dyrektywy, która ochrania Klientów przez niekorzystnymi posunięciami banków.
Po pierwszym procesie sądowym przed TSUE banki zrozumiały, że już nic więcej nie zarobią na kredytach frankowych. Dodatkowo trochę się przestraszyły, co wpłynęło na rozpoczęcie proponowania ugód Frankowiczom, których głównym zamierzeniem jest konwersja kredytu we frankach na kredyt w złotówkach.
W 2021 roku Kredytobiorcy z chęcią przyjęliby oferty porozumień z bankami. Jednak obecnie przy tak wysokiej stopie referencyjnej i niepewności, czy za niedługo znów nie poszybuje w górę, Frankowicze zdają sobie sprawę, że mogą wpakować się ,,z deszczu pod rynnę”.
Banki dostrzegły spadek zainteresowania ugodami, w związku z tym stale modyfikują ich warunki, jednocześnie obserwując rynek, przechodzą na tymczasowo stałe oprocentowanie o niższej stawce.
Ci Frankowicze, którzy wiedzą, że takie rozwiązanie im się nie opłaca i ze świadomością, iż ich umowy kredytów frankowych są pełne klauzul abuzywnych, podejmą decyzję o wejściu z bankiem na drogę sądową. Takie wyjście z sytuacji daje im 98% szans na wgranie i pozbycie się problemu.
Jeżeli orzeczenie TSUE będzie korzystne dla Frankowiczów, co jest bardzo prawdopodobne, to w roku 2023 posypie się fala pozwów przeciwko bankom.