Czy Frankowicze ruszą do sądów po wyroku TSUE?
Jak podają statystyki Frankowicze zakwestionowali już około 130 tysięcy umów frankowych. Spora ich część to umowy kredytowe nadal aktywne, jednak trzeba zauważyć, że do walki w sądzie o swoje roszczenia mają prawo także ci Kredytobiorcy, którzy swój kredyt frankowy spłacili nawet kilka lat temu.
Wszystko dlatego, że roszczenia tej grupy Klientów nie uległy przedawnieniu, które rozpoczyna się w momencie, gdy Frankowicz dowiedział się o tym, iż w jego umowie występują klauzule niedozwolone.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący sprawy C-520/21 będzie ogromną zmianą w relacjach Kredytodawców z Kredytobiorcami frankowymi. W sytuacji, gdy TSUE poprze opinię Rzecznika Generalnego, wówczas Frankowicze nie będą musieli bać się kontr pozwów ze strony banków, ale również będą mogli rozszerzyć swoje roszczenia o inne, dodatkowe kwoty.
Zobliguje to banki do odświeżenia programów ugód, jednak jest bardzo mało możliwe, aby Kredytodawcy zaproponowali Frankowiczom realistyczne korzyści. Prawdopodobnie zakończy się jak zawsze na złudnych zyskach, podobnie było w przypadku „oferty” z tymczasowo stałą stopą procentową. Frankowicze muszą być nadzwyczaj czujni w stosunku do kolejnych propozycji ugód, gdyż jest bardzo możliwe, że będą one zawierały kolejne pułapki.
Poniżej przedstawiamy kilka ważnych przyczyn, dla których Kredytobiorca frankowy powinien zakwestionować swoją umowę kredytową i ubiegać się o należne mu roszczenia:
-
Frankowicze wygrywają prawomocnie z bankami w ponad 98%;
-
Kredytobiorca współpracując z doświadczoną kancelarią frankową ma prawie 100% pewności, że jest na wygranej pozycji;
-
banki obecnie są w stanie, aby całkowicie rozliczać się z Frankowiczami, ponieważ uzyskują ogromne zyski, dzięki kredytom złotowym;
-
unieważniając swoją umowę Frankowicz kompletnie nic nie zapłaci bankowi ponad kwotę, którą wcześniej pożyczył, a przy okazji zatrzyma kredytowaną nieruchomość;
-
dodatkowo Frankowicz nie ma obowiązku czekania, aż sąd wyda prawomocny wyrok unieważniający kredyt, aby odczuć pieniężną ulgę. Jeżeli Kredytobiorca frankowy dał radę spłacić przy najmniej kwotę kapitału kredytu, wówczas może złożyć wniosek do sądu o zabezpieczenie swoich roszczeń.