Czy banki wprowadzają w błąd Kredytobiorców frankowych?
Kredytodawcy nie ukrywają, że nasiliły akcję proponowania Frankowiczom ugody oraz starają się docierać wieloma metodami do jak największej liczby Kredytobiorców. Dość często można usłyszeć lub przeczytać w Internecie, że pracownicy banków stale wydzwaniają w sprawie porozumień lub podejmują próby kontaktu innymi sposobami, np. poprzez pocztę elektroniczną, bankowość internetową lub podczas wizyty Kredytobiorcy w oddziale banku w całkiem innej sprawie.
Okazuje się, że pracownicy banków bardzo swobodnie przyjmują statystyki wyroków w sprawach frankowych. Często posługują się fałszywymi informacjami twierdząc, iż wygranych spraw przez Kredytobiorców frankowych jest niewiele, natomiast ilość rozstrzygniętych postępowań sądowych dużo niższa od liczby zawartych ugód.
Mimo to banki w sprawozdaniach finansowych określają możliwość swojej przegranej na więcej niż 95%. Media natomiast posługują się wiadomościami pochodzącymi z wiarygodnych źródeł i informują, że w ubiegłym roku zapadło przynajmniej 9,6 tysięcy orzeczeń w sprawach frankowych, a z tego ponad 97% było pozytywnych dla Frankowiczów, z wyraźną skłonnością do anulowania wadliwych umów kredytów frankowych.
Mimo wszystko banki powołują się na pozorny brak ujednoliconej linii orzeczniczej oraz ogromną zmienność interpretacji przepisów. Jak się okazuje, prawda jest całkiem inna. Biorąc pod uwagę przełomowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z października 2019 roku w sądach przyjęło się, że wadliwe umowy kredytów frankowych należy w całości unieważnić. Każda kolejna decyzja TSUE jest utrwaleniem prokonsumenckiej linii orzeczniczej i sądy krajowe idą tym śladem w swoich wyrokach.
Nawet jeżeli do niedawna niewielka liczba sędziów nie była zgodna z interpretacją, że abuzywne umowy należy w całości anulować, to wszystkie zastrzeżenia zostały rozwiane decyzją TSUE z dnia 8 września 2022 roku. Od tej chwili dla wszystkich sędziów stało się oczywiste, że nie mogą modyfikować, zmieniać czy uzupełniać wadliwych umów kredytów frankowych na siłę wbrew woli Frankowicza.